Menu

Co je nového?

Ničíme našimi auty planetu? Emise spalovacího motoru nejsou Černobyl!

Sdílení
Foto: Depositphotos, Jakub Deml

Klimatické změny bezpochyby prožíváme. To už je snad jasné i Václavu Klausovi staršímu. Každý den si můžeme přečíst řadu nových článků věnujících se této problematice. Občas se možná zastydíte, že k ničení života a životních podmínek na planetě Zemi přispíváte i vy. Svým spalovacím motorem. Ale máte se vlastně za co stydět?

reklama

Oxid uhličitý

Emise sem, emise tam, gram sem, gram tam. To, co vaše vozidlo pouští do ovzduší (pokud jste se nezbavili filtru pevných částic) není sice žádný „rajský plyn“, ale také to není výbuch Černobylu. Oxid uhličitý je běžnou součástí naší atmosféry. Pro mnoho živých organismů je dokonce potřebný. Mnohem agresivnější a nebezpečnější (svými účinky na životní prostředí) jsou zemědělské plyny pocházející z chovu dobytka. Masová výroba masa a dalších živočišných produktů má na změnách klimatu extrémní podíl.


Elektromobilita

Stále není jasné, zda je elektromobilita spásonosná, a už je nám de facto nucena všemožnými normami a zákony. Může to být pěkné, když auto nesmrdí, ale elektřina, která ho pohání, musí být někde vyrobena. Uhelné elektrárny stále fungují, takže možná váš elektromobil jen smrdí někde jinde.

reklama

Dalším problémem jsou baterie. Pro jejich výrobu je zapotřebí lithium a to se dobývá z hlubin země.

Například v poušti Atacama, kde kvůli drancování podzemních zásob lithia doslova mizí zásoby podzemní vody a hyne veškerý pouštní život. Ano, pod povrchem pouště byly ohromné zásoby vody, díky kterým na poušti byl i život. Jenže lithia bude potřeba víc a víc. A ještě víc.Vodík

Dlouho očekávaným řešením je a ještě dlouho asi bude běžný pohon na vodík. Zcela ekologický a levný. Jenže vývoj nejde kupředu tak rychle jak se očekávalo. Zlí jazykové dokonce tvrdí, že vše je již známo a možno, ale je to uloženo k ledu, zavřeno v trezoru…

Protože ropa (a dnes už i elektřina) je zatraceně dobrý byznys. Jediný byznys, jehož pomocí můžete financovat lyžařskou sjezdovku uprostřed pouště.

Motorsport a diskriminace běžných řidičů

Zvýhodňování elektromobility a stále důraznější perzekuce spalovacích motorů může působit jako smysluplné počínání. Ale nezapomínají vládci tohoto světa na někoho? Rallye Dakar, WRC, F1, 24 hodin Le Mans… Závody, jež jsme jako kluci milovali. Mnozí z nás jejich kouzlu propadají dodnes. O co je ale více škodlivý váš vůz a vaše cesty, než jeden ročník Dakaru? Proč jsou perzekucím vystaveni nejprve (a pouze!) běžní občané, autodopravci a služby, než spolky a akce spalující ropu pro pouhopouhé krátkodobé pobavení?


Automobilové závody máme rádi. Proč ale my nesmíme vypouštět splodiny ze své fabie a dakarské speciály mohou během jednoho ročníku vyprodukovat tolik emisí co celé menší město?


Tímto článkem vás rozhodně nechceme ponoukat k tomu, abyste si do večerky za rohem jezdili pro noční gáblík vozem, ale chceme střízlivou optikou upozornit na komplikovanost a mnohovrstevnatost tohoto problému.

Řidič spalovacího motoru se za svůj způsob dopravy opravdu nemusí stydět, i když mu to káže establishment.

Samozřejmě je dobré, když využije MHD nebo jiné dopravní prostředky, pokud může, ale jsou situace, kdy je auto nenahraditelné.


Problém století? Boj o užitkovou vodu!Nenechme se proto opít rohlíkem a uvažujme v souvislostech. Budoucnost zcela jistě spalovacím motorům nepatří, ale je to budoucnost vzdálená. Je otázkou, zda bude hlavním pohonem elektřina, vodík nebo zcela jiný zdroj, ale do té doby se za svůj motor stydět nemusíme.


Napište váš názor

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Využíváme Akismet k redukci spamu. Zjistěte více.

Přidat na Seznam.cz
Nahoru