Menu

Co je nového?

Království za pořádnou kudlu! Jak vybrat nůž ve 3 krocích

Sdílení
Foto: Balistas, Unsplash, Adobe Stock

Na túrách vám dobrou službu odvede skladný a lehký nástroj. U bojových nožů je zásadní průraznost. Při práci přijde vhod multifunkční pomocník s kleštěmi, šroubovákem či pilkou. Nožů je spousta a dělí se podle řady kritérií. Zjednodušeně – pravý nůž je ten, který poslouží vašemu záměru.

reklama

1. Vybíráme nůž podle funkce, kterou plní

Multitool zn. ideál na práci i táborák

Multitool

Kromě ostří má multitool i kleště, šroubovák, pilník, pravítko, štípačky, kladívko nebo třeba otvírák. Nejlépe je využijete na drobnou práci, turistiku či survival výpravy. Mezi multifunkční nářadí patří i tzv. karambity se zahnutou čepelí tvaru tygřího drápu. Pocházejí z Filipín, kde se používají už od 11. století. Moderní karambity najdete ve výbavě záchranářů, stavbářů i myslivců. Uplatní se i při sekání, párání či hákování.


Taktický nůž na řezání i obranu

Taktický nůž

Univerzální nástroj, jak na řezání, tak na obranu. Je maximálně pevný, tvrdý a odolný. Proto je kromě civilů sem tam najdete také u ozbrojených složek.

reklama

Švýcarský nůž – vše v jednom

Švýcarský nůž

kompaktní rozměry, nízkou váhu a spoustu nástrojů v jednom. Původně patřil do výbavy švýcarské armády.


Lovecký nůž na zpracování kořisti

Lovecký nůž

Jak název napovídá, hodí se pro lovce a myslivce. Lovecké nože se jako většina ostatních vyrábějí ve variantě s pevnou i zavírací čepelí. Běžně se na ně používá kvalitní nerez ocel.


Houbařský nůž víte na co

Houbařský nůž

Má rukojeť dělanou pro pohodlné držení při práci. Některé kusy jsou na druhé straně rukojeti zakončeny štětinkami, které slouží k očištění houbového úlovku.

reklama

Vrhací nůž na zábavu

Vrhací nůž

Házet se dá s každým nožem, ale ten vrhací je ohebnější. Díky tomu, že má nižší tvrdost, tak se vám nezlomí, i když s ním vší silou šlehnete do terče nebo stromu.

Můžeme zmínit i nože kuchyňské, filetovací či motýlkové. První dva netřeba představovat. Nůž motýlek kdysi sloužil k zastrašení nepřítele, dnes se s nim flipuje. Jde o druh zábavy, který vychází z bojového umění.

2. Vybíráme nůž podle typu čepele

Nůž s pevnou čepelí

Nůž s pevnou čepelí

Stěžejní vlastnost představuje odolnost. Proto má zpravidla i masivnější konstrukci. Pevný nůž tak zvládne i náročnější práci jako sekání dříví i stromů, páčení či bodání. Navíc se dobře čistí. Protože nejde zavřít, je méně skladný než zavírací varianta. Částečně to řeší pouzdro, které si můžete připevnit na opasek. Po pevných nožích často lidé sahají při odbornější práci či survival výpravách.


Nůž se zavírací čepelí

Nůž se zavírací čepelí

Díky tomu, že se dá rozložit a složit do sebe, je skladnější. Uplatní se i při delších výpravách, kde se každý gram navíc pronese. Pro turisty, myslivce či rybáře značka ideál. Navíc je lépe skrytelný, což se může hodit. Z logiky věci pohyblivá čepel nemůže být tak odolná jako pevná. Proto kapesní nůž nejlépe uplatníte při základních úkonech – řezání běžných materiálů, otevírání krabic nebo při přípravě jídla. Aby se čepel neotevírala, mívá řada zavíracích nožů pojistku.


3. Vybíráme nůž podle materiálu rukojeti a čepele

Rukojeť musí sedět v ruce 

Nejčastější materiál rukojeti představuje polymer, dřevo, ocel či guma. Trend se ubírá k moderním ergonomicky tvarovaným rukojetím z průmyslových materiálů materiálů jako polymer. Stále se ale dělají i z okrasných materiálů jako paroh a perleť. 

reklama

Tradiční dřevo je zase líbivé a příjemné na dotek. Vyžaduje ale větší péči. Když vám navlhne, musíte dřevo ihned vysušit.

Co se týče gumy – výhodou je nízká cena, proto tuto rukojeť najdete zpravidla u levných nožů. Ocel G10 je odolný a na dotyk příjemný kompozit na bázi skelného vlákna. Najdete jej u kvalitních zavíracích nožů.


Jak je to s čepelemi

Čím tvrdší ocel čepele, tím déle nůž drží ostří. Tvrdá čepel se hůře brousí. Měkčí čepel se brousí lépe, ale drží ostří kratší čas Pro běžného uživatele dobrá zpráva – většina nožů má čepel z oceli 440, která představuje kompromis. Dobře se brousí a drží ostří.

reklama

Nerezová ocel je nejčastější

Čepel ze slitiny železa a prvků jako chrom, nikl či molybden je oblíbená, protože odolá korozi. K tomu je údržba maximálně jednoduchá.


Nůž

S čepelí z uhlíkové oceli se skvěle řeže

Na čepel se používá slitina oxidu železitého. Má vynikající řezné vlastnosti, předčí i nože z nerez oceli. Na druhou stranu snáz podléhá korozi a vyžaduje pečlivější údržbu. Mezi další používané materiály patří například klasická ocel či keramika.


Tip na závěr: když multitool, tak Leatherman. Když klasika, tak Joker

Americký Leatherman je symbolem pro kvalitní univerzální nože s multifunkčním využitím, které vám pomohou při práci i na cestě. Španělské nože Joker zase sází na spojení tradičního nožířského řemesla a moderních technologií. Oblíbené jsou jejich taktické a lovecké nože, ale i mačety a sekerky.


Napište váš názor

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Využíváme Akismet k redukci spamu. Zjistěte více.

Přidat na Seznam.cz
Nahoru