Menu

Co je nového?

Parkour: Adrenalinové bláznovství, nebo moderní zábava?

Sdílení
Foto: Pexels

Sociální sítě v poslední době žijí faux pas, které předvedl youtuber Tary, kdy se nepokrytě povyšoval nad malého chlapce. My tentokrát nebudeme výjimečně moralizovat, ostatně názor na tuto kauzu už si každý udělal vlastní, ale podíváme se na zoubek adrenalinové zábavě, která je pro Taryho v podstatě zdrojem obživy. Parkour.


Jednoduchou definici parkouru nikde nenajdete, zjednodušeně se jedná o sport založený na překonávání různých druhů překážek a tím i svého vlastního strachu.

Na provozování tohoto velmi náročného sportu musíte být především v dobré fyzické kondici, hbitost a mrštnost musí být vaše druhé jméno, na strach z výšek můžete rovnou zapomenout a na oplakávání každé modřiny dvojnásob.

Hlavně v začátcích vás čekají velmi nepěkné úrazy a zranění, ze kterých se ale musíte rychle oklepat, abyste mohli znovu a znovu trénovat. Parkour je hlavně o zdolávání všemožných překážek a nástrah přímo na ulici, které by obyčejní smrtelníci obloukem obešli. Skáče se přes zábradlí, betonové zdi, kameny, výkopy… adrenalinu se prostě meze nekladou.Důležitým aspektem k provozování parkouru je zkoordinovat své tělo a mysl tak, abyste i ve vypjatých situacích dokázali zachovat klidnou hlavu a nezranili se. Klukům provozujícím parkour se říká traceur, holkám zase traceurky.

Bojové sporty jsou o přípravě na samotný útok, zatímco parkour je v podstatě takový trénink na případný útěk v městském terénu.

Traceur se nesnaží jen pohybovat tak rychle, jak jen dokáže, ale snaží se také spotřebovat co nejméně vlastní energie a zvolit tu nejpřímější možnou cestu, samozřejmě přes překážky. Náhodným kolemjdoucím přijdou traceuři jako blázni, kteří neví co s dlouhou chvílí, tak to ale rozhodně není.


Lidé provozující parkour na sobě velmi často pozorují také změnu ve svém vlastním myšlení, jejich osobnost sílí, více přemýšlí o životě a smrti. Zdolávání i jiných než parkourových překážek jim pak dělá menší problém, protože už jsou naučeni překonávat sami sebe a svůj vlastní strach, ať už se bojí čehokoliv. Tak co, vezmete to cestou domů z práce přes beton?


Hledáte zábavu za volantem? Zkuste motokáry!


Napište váš názor

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Využíváme Akismet k redukci spamu. Zjistěte více.

Přidat na Seznam.cz
Nahoru