Menu

Co je nového?

Jak vybrat nejlepší párty hry?

Sdílení

Hledáte skvělou hru na párty, která zaručeně všechny pobaví? Podívejte se na hry, které zaručeně nezklamou.

reklama

Párty hra je přesně ten typ her, kdy se pobavíte, aniž byste při tom museli nějak extra přemýšlet. A zpravidla je můžete hrát téměř s kýmkoli. Slovo “zpravidla” je důležité. Nikdy totiž nedokážete vyhovět všem. Jak tedy vybrat správnou párty hru?


Počet hráčů

Pokud vybíráte nějakou párty hru, rozhodně dbejte na to, aby se jí mohlo zúčastnit co nejvíce hráčů. Tak nějak předpokládáme, že klasický počet 2-4 hráči vám stačit nebude, a určitě nechcete, aby vám někteří hosté jen bezmocně šoupali nohama, zatímco se ostatní budou bavit.

reklama

Náročnost hry

Vyberte něco, co má nižší až střední komplexitu. Jinými slovy něco jednoduššího. Pokud hrajete s nezkušenými hráči, nechcete je od sebe odradit tím, že jim při první hře vyteče mozek ušima.


Hraní deskových party her

No a teď ta těžší část. To, že vyberete fajn hru, kterou můžou hrát všichni, ještě neznamená, že ji všichni skutečně budou chtít hrát. Ano, teď bude řeč o potížistech 🙂


O hráčích, kteří jsou vybíraví a nebo jednoduše nesnášejí některé herní aspekty.

reklama

Osobně člením problémové párty hráče do tří základních skupin – stydlivka, citlivka a nervák. Velice doporučuji před hraním zjistit, do které skupiny vaši spoluhráči patří. Ušetří vám to mnohé problémy 🙂


  • Stydlivka – nerad se projevuje, nerad mluví, nebo něco vykřikuje.
  • Citlivka – nerad prohrává, každý útok na herní ploše je přímým útokem na jeho osobu. A nic nenese tak těžce jako prohru.
  • Nervák – jestli má z něčeho opravdu nervy, tak je to časový limit. Děsí ho představa, že něco nestíhá a o to víc to nestíhá.

Jaké hry na párty vybrat?

Konfliktní párty hry

Konfliktní hry

Na párty jsou naprosto vynikající jednoduché hry, kde si navzájem dáváte po tlamě. Ten pocit, kdy vás soupeř osolil a teď mu to můžete vrátit (samozřejmě v přátelském duchu) krásně stmeluje lidi dohromady a je zárukou dobré zábavy. Proto jim také s oblibou říkám hry “teambuildingové” 🙂

S citlivkami tu však narazíte. Pokud takového člověka ve skupině máte, rozhodně se tomuto typu her vyhněte. A nebo je alespoň nevydrťte tak vehementně 🙂

Příkladem je Survive: Escape from Atlantis, Trosečníci, Blafuj nebo Bang!


Kooperativní párty hry

Kooperativní hry

Tyhle hry jsou o spolupráci. Pro citlivky naprosto ideální. Nesoupeříte, neubližujete si, bojujete proti hře samotné a vyhrajete nebo prohrajete jako tým.

reklama

Příklad her: Pandemic, Mysterium, Siege of Runedar, Grizzled, The Mind, Ghost Stories nebo Last Bastion.

Předváděcí hry

Předváděcí a vyprávěcí hry

Tento typ her vyžaduje od hráčů nějakou fyzickou aktivitu. Pantomimu, grimasy, práci s hlasem. Při představě, že by měly nahlas před pěti až osmi lidmi hlasitě hýkat a lézt po čtyřech však přebíhá všem stydlivkám mráz po zádech. Počítejte s tím, že vypnou veškerou vynalézavost a uchýlí se do nejbližšího temného kouta, který opustí až ostatní hosté začnou před odchodem šustit bundami.

reklama

Typicky sem patří hry Activity, Crew nebo Sochy v akci.

Slovní hry

Slovní hry

V téhle kategorii najdete hry, kde si budete hrát se slovíčky. Hádat, co má které slovo společné s jiným a nebo zjišťovat, co se vám spoluhráč snaží naznačit zrovna slovem “chůdy”. Cílem některých her je jen čirá zábava, která vám vznikne tím, že spojíte útržky vět ve “vtipná” souvětí.

Oblíbená jsou Krycí jména, Slovoslet, Jedním slovem, Karty proti lidskosti či Decrypto.

Oblíbené random hry

Naprosto random

Sem patří hry, kde velký podíl na hratelnosti činí náhoda. Zábava tu spočívá v naprosté nahodilosti toho, co se stane. Přijde vám blbá karta a jste mrtví. Nebo vás někdo flákne přes lebku burritem.

Klasickými zástupci této kategorie jsou Bum Bum Burrito a Výbušná koťátka a podobně.


Vyklidněné hry

Vyklidněné hry

Jakým jiným slovem bych to popsal? Je to přesně ta kategorie her, která může spadat kamkoli, ale to téma a mechaniky jsou tak příjemně zenové, že se u nich nerozčílí ani nestresne ten největší cholerik.

Vhodné skoro pro každého, kdo se u hry nepotřebuje třeskutě zasmát, ale prostě se jen příjemně uvolnit.

Typickým příkladem je Nova Luna, Život na dlani, Mysterium nebo Dixit.


Závěrem k výběru hry

Na závěr zmíním ještě pár her, které se velice osvědčily v mojí skupině, byť nejsou považovány za klasické párty hry:

Nejlepší deskové hry
  • Kvedlalové z Kvedlinburku – unikátní náhodná a zábavná hra, kde budete pokoušet svoje štěstí. S rozšířením hratelné i v pěti hráčích.
  • Las Vegas Royale – Vyšší cenová kategorie na to, že je to jen pár kostek, ale najdete tu velice rychlou, adrenalinovou a lehkou hru.
  • Mekhane – Velice podceňovaná příběhovka, kde vám projde absolutně cokoli. Máte-li rádi bláznivé storky o přežití, vyzkoušejte.
  • Kronika zločinu – Detektivní hra. Navzdory informacím na krabici hratelné v libovolném počtu hráčů. A ti, kteří se nechtějí zapojit mohou alespoň poslouchat 😉

Napište váš názor

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Využíváme Akismet k redukci spamu. Zjistěte více.

Přidat na Seznam.cz
Nahoru