Ať už jste zkušený kutil, nebo teprve začínáte objevovat svět domácích oprav a projektů, vrtačka je nezbytným nástrojem ve vaší výbavě. Na trhu existuje široká škála vrtaček, ale dvě hlavní kategorie, se kterými se setkáte, jsou příklepové a klasické vrtačky, respektive vrtačky bez příklepu. Výběr správného typu vrtačky může výrazně ovlivnit efektivitu vaší práce a kvalitu výsledku. Pojďme se podívat na to, jak se tyto dva typy vrtaček liší a kdy je vhodné použít kterou.
Srovnání příklepové a běžné vrtačky bez příklepu
Vrtačka bez příklepu bývá často označována jako klasická vrtačka a pracuje pouze na principu rotace vrtáku. Používá se pro vrtání do měkčích materiálů, jako je dřevo, plast nebo kov. Jednoduše řečeno, klasická vrtačka je vhodná pro přesné vrtání do měkkých materiálů a pro šroubování.
Oproti tomu příklepová vrtačka přidává kromě rotace vrtáku také pohyb vpřed a vzad, což je vlastně funkce příklepu. To umožňuje efektivnější vrtání do tvrdších materiálů, jako je beton, cihla nebo kámen. Obecně platí, že příklepové vrtačky mají vyšší výkon než klasické vrtačky, protože jsou uzpůsobeny pro vrtání do tvrdých materiálů.
Jaké možnosti pohonu vrtačky nabízejí?
Vrtačky se dělí i podle typu jejich napájení, a to na elektrické a akumulátorové. Elektrické vrtačky jsou napájeny ze sítě, nabízejí tak stálý výkon, ale jsou omezeny délkou kabelu a dostupnosti rozvodné elektrické sítě. Druhou možností jsou aku vrtačky, které poskytují větší svobodu pohybu, ale mají omezenou dobu provozu na jedno nabití.
Výhody a nevýhody jednotlivých typů vrtaček
S rozdílným výkonem i funkcí se samozřejmě nabízí vrtačky různé výhody a nevýhody, které byste měli zvážit.
Mezi výhody klasické vrtačky patří nižší cena i hmotnost, tišší provoz, ale především již zmíněné přesnější vrtání do měkkých materiálů. Její nevýhodou je, že není vhodná pro tvrdé materiály a celkově je s ní vrtání pomalejší.
Příklepová vrtačka je skvělou volbou pro vrtání do tvrdých materiálů, rychlejší vrtání, často bývá multifunkční (vrtání, šroubování, sekání). Navíc se u většiny modelů dá funkce příklepu vypnout. Mezi nevýhody pak patří vyšší cena, vyšší váha vrtačky, hlučnější provoz nebo nižší přesnost při vrtání do měkkých materiálů.
Kdy použít příklepovou vrtačku
Z výše uvedeného je tedy zřejmé, že příklepová vrtačka je nezbytná, pokud potřebujete vrtat do tvrdých materiálů, jako je třeba beton, cihla nebo kámen.
Typické situace, kde nachází příklepové vrtačky uplatnění jsou zavěšování polic nebo obrazů na betonovou zeď, instalace kuchyňské linky, montáž koupelnového vybavení, vrtání otvorů pro elektroinstalaci a mnoho dalších.
TIP: Pokud potřebujete používat vrtačku i v exteriéru nebo na stavbě, mohla by být vhodnou volbou aku vrtačka s příklepem, které vás nebude omezovat délkou přívodního kabelu. Navíc je s ní jednodušší manipulace.
Kdy stačí vrtačka bez příklepu
Klasická vrtačka bez příklepu je vhodná pro vrtání do měkčích materiálů, jako je dřevo, plast nebo kov. Klasická vrtačka se tak často používá pro montáž nábytku, vrtání otvorů pro hmoždinky nebo práci s kovem.
Tipy pro výběr správné vrtačky
Možná, že už víte, který typ vrtačky byste si chtěli pořídit do své dílny, Nezapomeňte však zvážit další i další parametry vrtačky, třeba jak často ji budete chtít používat, jaký výkon potřebujete, její ergonomii a hmotnost, ale i cenu.
Doporučení pro různé typy uživatelů
Pro občasné použití, především do měkkých materiálů je ideální volbou klasická vrtačka bez příklepu s nižším výkonem. V případě, že chcete vrtačku používat často a vrtat i do tvrdých materiálů volte příklepovou vrtačku s vyšším výkonem. Pro profesionální použití je pak jasnou volbou kvalitní příklepová vrtačka s vysokým výkonem a odolnou konstrukcí.
Nezapomeňte na bezpečnost!
Při práci s vrtačkou vždy používejte ochranné brýle a rukavice. Ujistěte se, že vrták je pevně upnutý a že vrtačka je v dobrém technickém stavu.
Rekapitulace pro správnou volbu
Výběr mezi příklepovou a klasickou vrtačkou závisí především na typu materiálu, do kterého budete vrtat. Pro měkké materiály postačí klasická vrtačka, zatímco pro tvrdé materiály je nezbytná příklepová vrtačka. Před nákupem zvažte také další faktory, jako je frekvence použití, požadovaný výkon a cena.
Doufáme, že vám tento článek pomohl pochopit rozdíly mezi příklepovými a klasickými vrtačkami a usnadnil vám výběr té správné pro vaše potřeby. Přejeme vám mnoho úspěchů při vašich projektech!
Napište váš názor