Menu

Co je nového?

Proč muži hubnou rychleji než ženy? Za všechno může genetika

Sdílení
Foto: pixabay.com

Muži jsou prý z Marsu a ženy z Venuše. To ale není důvod, proč většina mužů spaluje tuky rychleji než ženy. Klasický scénář: Kamarádka, která se hlídá v jídle a cvičí, aby se udržela fit, zatímco její muž jí cokoli, ale přesto nepřibere. Jak je to vlastně se spalováním tuků a hojně skloňovaným slůvkem genetika?

reklama

„Viníkem“ rozdílného ukládání tuků u mužů a žen jsou podle odborníků geny. Postupný lidský vývoj dospěl k tomu, že problémovými partiemi u žen jsou převážně hýždě a stehna, u mužů zase oblast kolem břicha. Muži byli odpradávna lovci, jejich genetická výbava jim proto zajišťuje ochranu vnitřních orgánů silnější vrstvou tuku na břiše. Ženy se zase staraly o potomstvo a zdržovaly se převážně na jednom místě, ideálem krásy byly široké boky a plná postava jako symbol ženství a plodnosti. Svou roli však hraje i ženský hormon estrogen, který dbá na udržení dostatečných tukových zásob pro případné těhotenství. Mužský testosteron zase pomáhá nejen k mohutnějším svalům, ale i ke ztrátě břišní „pneumatiky“, která se naopak objevuje ve vyšším věku spojeném s úbytkem testosteronu.

Jaký jste somatotyp?

Somatotyp je možné určit na základě měření u sportovního lékaře a napovídá, jaké predispozice mají jednotlivci i ke spalování tuků.


Základní somatotypy

  • Ektomorf – štíhlý a hubený, dlouhé končetiny a prsty, slabě vyvinuté svalstvo, slabá kostra
  • Mezomorf – svalnatý, silná kostra, široká ramena, úzké boky
  • Endomorf – menší, podsaditý, krátké končetiny a prsty, sklony k ukládání tuků

Ektomorf má rychlý metabolismus, který spálí vše, jak tuk, tak svalovinu. Zjednodušeně řečeno nepřibere a zároveň nenabere svaly bez vhodně koncipovaného tréninku. Jeho metabolismus spaluje tak rychle, že po dlouhodobější pauze v cvičení může svaly opět rychle ztratit. Endomorf naopak dobře nabírá svaly, ale zároveň má tendenci špatně odbourávat tuky. Ženám s tímto somatotypem při cvičení rychle rostou svaly na rukou a nohou, což mnohdy nechtějí, stejně jako v případě převládající mezomorfní komponenty,“ vysvětluje výživový poradce programu Cambridge Weight Plan Ing. Lukáš Vrána. Mezomorf představuje „zlatý střed“, snadno nabere svaly a udrží si je, při dietách zase lépe ztrácí tukové zásoby. Mezomorfové proto často bývají úspěšní sportovci.

Znát svůj somatotyp proto může být užitečné pro sestavení vhodného jídelníčku nebo tréninkového plánu. Hlavním faktorem, který má na svědomí rozdílné spalování tuků u mužů a žen je totiž právě ve svalovině. Muži při stejném výkonu vydají více energie, a to jednoduše z toho důvodu, že jsou většinou těžší. Zároveň mají více síly, proto mohou podat náročnější výkon, zvednout větší váhu. Průměrně proto muži při fyzických výkonech spálí více energie.

reklama

Dieta není jen ženská záležitost

Při rozhodnutí zbavit se přebytečných tuků pomocí diety je v každém případě zapotřebí postupovat s rozvahou, případně s odborným dohledem, který pomůže vyvarovat se častým chybám. K těm patří třeba hladovky. „Při nárazovém zhubnutí je zdravotním rizikem vysoká pravděpodobnost opětovného nabrání hmotnosti, které ukazuje na špatně vyváženou stravu. Pokud někdo shodí a znovu nabere třicet kilogramů, má s vysokou pravděpodobností ve stravě výrazný energetický přebytek zvyšující riziko civilizačních chorob,“ dodává Lukáš Vrána. Ačkoliv muži mají ve spalování tuků genetickou výhodu, neznamená to, že dietní režim pro ně nikdy neplatí. V případě potřeby jim správně zvolený dietní program stejně jako ženám může pomoci k efektivní redukci nadváhy.


30 nízkokalorických potravin, které vám pomohou rychle shodit kila


Napište váš názor

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Využíváme Akismet k redukci spamu. Zjistěte více.

Přidat na Seznam.cz
Nahoru