Menu

Co je nového?

Rallye Japonsko: Tři první místa pro Toyotu

Sdílení

Soutěžní tým Toyota Gazoo Racing World Rally Team si na domácí půdě v Japonsku dojel pro pohádkový výsledek v podobě prvních tří míst a zakončil tak letošní sezónu. První příčku v Japonsku obsadil Elfyn Evans před Sébastienem Ogierem a Kallem Rovanperou.

reklama

Vítězství Evanse s navigátorem Scottem Martinem je třetím v této sezóně a zároveň devátým pro TGR-WRT ze 13 letošních rallyových podniků. Toyota si mistrovský titul mezi značkami pojistila již v 11. kole v Chile, přičemž o kolo později v rámci Středoevropské rallye, která byla předposledním kolem sezóny, získali Rovanperä a Jonne Halttunen druhý mistrovský titul v kategorii soutěžních jezdců nebo navigátorů.

Na náročné cesty s asfaltovým povrchem v kopcích prefektur Aiči a Gifu kolem Toyota City zavítal šampionát WRC již podruhé. Podmínky během pátku, prvního celého dne rychlostních zkoušek, značně komplikoval hustý déšť, ale právě během něj Evans vybudoval základy svého vítězství.

Díky dvěma vítězným erzetám za extrémního deště v pátek dopoledne si před stájovými kolegy vytvořil náskok bezmála jedné minuty a 50 sekund, zatímco soupeři se potýkali s problémy. Proměnlivé podmínky a kluzké povrchy doprovázely i sobotu a neděli, ale Evans se s nimi v obou dnech úspěšně vypořádal, a pojistil si tak vítězství. Společně s Martinem tak obsadili druhá místa v příslušných žebříčcích světového šampionátu.

reklama

Rallye Japonsko

Ogier zpočátku s Evansem udržoval tempo, ale v pátek odpoledne při nárazu do bariéry trochu ztratil půdu pod nohama, zatímco Rovanperä se jako první jezdec na trati musel vypořádat s těmi nejtěžšími podmínkami.

Po pátečních jízdách oba dělilo necelých 20 sekund, ale namísto vylepšování vlastního postavení za zrádných podmínek se rozhodli zaměřit na co nejlepší týmový výsledek.

Ogier s navigátorem Vincentem Landaisem dojeli se ztrátou 1 minuty a 17,7 sekundy, což znamenalo čtvrté pódiové umístění během letošní částečné účasti v soutěžní sezóně (po třech prvních místech v tomto roce), zatímco Rovanperä se ztrátou dalších 28,8 sekundy zaznamenal osmé pódiové umístění, resp. dvanácté umístění mezi čtveřicí nejrychlejších v rámci této sezóny, kdy Rovanperä vybojoval titul mistra světa.


Rallye Japonsko

Takamoto Katsuta, nadějný jezdec programu TGR WRC Challenge Program, opět zaujal svojí jízdou na domovských cestách. Jeho naděje na druhé pódiové umístění po sobě na Rallye Japonsko zhatilo otočení vozu a náraz za extrémních podmínek první páteční rychlostní zkoušky, kdy ztratil přes pět minut, ale nevzdal se a odpověděl skvělým tempem: po celý zbytek podniku byl nejrychlejším jezdcem s největším počtem vítězných rychlostních zkoušek. Do cíle dorazil jako celkově pátý, pouhých 20 sekund za jezdcem na čtvrtém místě.

reklama

Výsledky Rallye Japonsko

1. Elfyn Evans/Scott Martin (Toyota GR Yaris Rally1 Hybrid) 3 hod 32 min 8,8 s
2. Sébastien Ogier/Vincent Landais (Toyota GR Yaris Rally1 Hybrid) +1 min 17,7 s
3. Kalle Rovanperä/Jonne Halttunen (Toyota GR Yaris Rally1 Hybrid) +1 min 46,5 s
4. Esapekka Lappi/Janne Ferm (Hyundai i20 N Rally1 Hybrid) +2 min 50,3 s
5. Takamoto Katsuta/Aaron Johnston (Toyota GR Yaris Rally1 Hybrid) +3 min 10,3 s
6. Ott Tänak/Martin Järveoja (Ford Puma Rally1 Hybrid) +3 min 28,3 s
7. Andreas Mikkelsen/Torstein Eriksen (Škoda Fabia RS Rally2) +7 min 33,7 s
8. Nikolay Gryazin/Konstantin Aleksandrov (Škoda Fabia RS Rally2) +8 min 49,6 s
9. Kajetan Kajetanowicz/Maciej Szczepaniak (Škoda Fabia RS Rally2) +19 min 25,9 s
10. Hiroki Arai/Hiroki Tachikui (Peugeot 208 Rally4) +22 min 22,7 s


Napište váš názor

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Využíváme Akismet k redukci spamu. Zjistěte více.

Přidat na Seznam.cz
Nahoru