Menu

Co je nového?

Rallye Monte Carlo vyhrál Sébastien Ogier

Sdílení
Foto: Toyota

Toyota Gazoo Racing World Rally Team hned na úvod světového rallyového šampionátu FIA 2023 vybojoval první dvě místa na Rallye Monte Carlo. Sébastien Ogier z Toyoty si v tomto legendárním podniku dojel již pro deváté vítězství, zatímco druhé místo obsadil stájový kolega Kalle Rovanperä.

reklama

S ohledem na převážně suché podmínky bylo letošní rallye více než obvykle demonstrací čistého výkonu, kdy Ogier od počátku udával tempo s pěti vyhranými rychlostními zkouškami v řadě, aby v pátek kolem oběda již vedl s půlminutovým náskokem.


Vozy GR Yaris Rally1 Hybrid byly nejrychlejší v prvních 11 rychlostních zkouškách sezóny. Tato série byla přerušena až v sobotu odpoledne, kdy se Ogier zaměřil na udržení své vedoucí pozice. Do posledního dne vstupoval Ogier s náskokem 16 sekund (před Rovanperou) a následně vybojoval v rámci jediného víkendu osmý a devátý nejlepší čas v rychlostním testu, aby zakončil jako celkový vítěz tohoto podniku s náskokem 18,8 s.

reklama

Ogierovo 56. vítězství ve WRC je zároveň prvním pro jeho navigátora Vincenta Landaise, a to teprve ve druhém společném podniku poté, co Ogier v závěru loňské sezóny začal s tímto nadějným francouzským navigátorem spolupracovat.

Jde současně o páté vítězství Toyoty na Monte Carlo s pěti různými modely vozu: GR Yaris Rally1 Hybrid s výjimkou dvou rychlostních testů z 18 ovládl všechny měřené úseky tohoto víkendu.


Rallye Monte Carlo

Ogier se i v letošní sezóně zúčastní pouze vybraných podniků, a tak Rovanperä s navigátorem Jonnem Halttunenem na druhém místě – navíc s vítězstvím v závěrečné Power Stage – mají ideálně nakročeno k obhajobě mistrovských titulů. Rovanperä během tohoto podniku vykazoval rostoucí sebejistotu i tempo, a cestou ke svému prvnímu pódiovému umístění na Rallye Monte Carlo zvítězil hned v šesti rychlostních zkouškách.

Podobně dobré tempo jako stájoví kolegové po celý víkend předváděl i Elfyn Evans, jenž se pohyboval na druhé pozici za Ogierem, než v pátek dopoledne ztratil 40 sekund během superspeciálky SS5 kvůli defektu pneumatiky.

Společně s navigátorem Scottem Martinem se opět pustili do boje, jehož výsledkem – i přes drobnou jezdeckou chybu v neděli dopoledne – nakonec bylo celkové čtvrté místo s odstupem 27,8 s za pódiovým umístěním. Evans krom toho dojel jako třetí v Power Stage, což znamená tři bonusové body navíc.

reklama

K úspěšnému zahájení sezóny týmu Toyota Gazoo Racing přispěl i Takamoto Katsuta, nasazený v rámci programu WRC Challenge Program. Po boku s navigátorem Aaronem Johnstonem předvedl svůj zatím nejlepší výkon na Rallye Monte Carlo (celkově šestý), často po boku svých stájových kolegů mezi prvními čtyřmi v rychlostních zkouškách.


Napište váš názor

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Využíváme Akismet k redukci spamu. Zjistěte více.

Přidat na Seznam.cz
Nahoru