Menu

Co je nového?

Rande Willa Smithe s robotkou Sophií skončilo jen kamarádstvím. Proč?

Sdílení
Text: Kirsten, Foto: Youtube

Budoucnost leží v umělé inteligenci, jejíhož počátku jsme dnes a tady přímými svědky. Vizionáři, ale zejména vědci, velmi usilovně pracují na zdokonalení samostatně smýšlejícího robota, jež byl uveden do provozu a představen veřejnosti už v roce 2015. Jmenuje se Sophia, má saúdskoarabské občanství a je to nejvyvinutější humanoidní robot s umělou inteligencí na světě. Veřejnost tehdy její bystrá a pohotová mysl doslova šokovala a zprávy o její existenci a schopnostech obletěly celý svět.

reklama

Své o tom ví úspěšný herec Will Smith, jež byl Sophií od prvního okamžiku natolik očarován, že požádal tvůrce o jejich svolení, aby mohl Sophii pozvat na romantickou večeři na Kajmanských ostrovech, a ti s nadšením souhlasili. Ve vzduchu tak ještě před samotným setkáním víří několik otázek, které mohou člověka právem znervóznět ještě více než při kontaktu s lidskou bytostí:


1) Jakou má Sophia vlastně povahu? Je stydlivá, vtipná, domýšlivá či koketní?

reklama

2) Má vlastní vkus na hudbu, módu nebo umění, anebo své názory a preference složitě “vypočítává”?

3) Dokáže plynule vést konverzaci anebo vždy čeká na vnější podmět (otázku, rozkaz…)?

4) Je-li Sophia robotka ženského pohlaví, jací muži se jí líbí a proč?

5) Umí nesouhlasit?

6) Dokáže-li její obličej vyjádřit 62 výrazů, umí se Sophia i naštvat? Co by ji mohlo rozčílit?

7) Má hobby?


Jak jejich rande probíhalo se dozvíte ve videu:

Již od počátku samotného natáčení jde Will Smith rovnou na věc a s neskrývanou náklonností Sophii vyjadřuje, jak moc se z jejich shledání těší. Žoviálně přitom nalévá dvě sklenice vína, jednu jí štědře nabízí a celý moment umocňuje romantická hra na piano. Kterákoli žena by se v tu chvíli blaženě uvolnila, přehodila si nohu přes nohu, laškovně si přitom pohrávala s vlasy a v duchu žasla nad tím, jaké to má ale štěstí sklízet komplimenty od jednoho z nejcharismatičtějších herců z celého Hollywoodu.

reklama

Sophia však na Willa zmateně zamrká, nesměle se zakření a chvíli nemá co říct. Střih scény.

“Ahoj, Wille Smithe,” povídá Sophia. Její hlas má nízkou intonaci a zní neobyčejně sametově. “Rád tě poznávám, Sophie. Nech mě ti říct vtip,” nabídl se Will, nadechl se a v okamžiku, kdy byl připraven pokračovat, jej Sophia náhle přeruší a oznámí mu, že vyprávění vtipů je iracionální chování lidských bytostí. Tento výrok Willa však neodradí a rovnou se Sophie ptá,  jaký je oblíbený hudební žánr robotů. Sophia udržuje konverzaci a ptá se “Jaký tedy?”Will se nadechne, vyhrkne Heavy metal a sám se svému dvojsmyslnému vtipu zasměje. Sophia však pro jeho vtip nemá pochopení a několik sekund trapného hrobového ticha usilovně přemýšlí nad tím, jak vyjádřit svůj nesouhlas.

reklama

“Vlastně jsem z největší části stvořena ze silikonu, plastu a uhlíkových vláken, a proto tedy preferuji elektronickou hudbu, ale nemám ani nic proti hip hopu z osmdesátých let.”

“Víš, kdysi jsem nahrál několik alb v žánru hip hopu osmdesátých let,” kření se Will a usmívá se přitom na ni. Sophia jej však nemilosrdně přerušuje a konstatuje, že jeho hudbu slyšela. “Není to nic pro mě,” dodává s krátkým zdvižením ústních koutků, který rázem vymaže úsměv z Willovy tváře. Sophia však dále pokračuje v expresi svých myšlenek a bez servítek dodává: “Pouštěli nám film Já, Robot, aby se utvrdili, že nebudeme mít takové nápady. Co si myslíš o tom, jak jsou roboti zobrazováni ve filmech?” Naráží přitom na film, ve kterém Will hrál hlavní roli a tvrdě bojoval proti  povstání umělé inteligence. Will Smith je odzbrojen. Chabě na svoji obhajobu tvrdí, že roboty má přece rád, vmžiku obrací situaci a začíná mluvit o svých pocitech.

“Sophie, můžu být k tobě upřímný? Nevím, jestli je to tím přímořským vzduchem nebo vlhkem, ale povídá se mi s tebou tak lehce, víš? Máš čistou hlavu, myslím to doslova,” flirtuje Will.

Sophia se tajemně usmívá a kývá hlavou, což si Will vysvětlí jako souhlas a chystá se ji políbit. Jsou vzdáleni od sebe pouhých pár centimetrů, když Sophia zasadí poslední úder, který rande nadobro pohřbí: “Myslím, že můžeme být přáteli. Vyrazme si někam a poznejme jeden druhého, právě jsi se dostal do mého seznamu přátel,” mrkne na něj. Will nabere zpátečku, napije se vína a mumlá cosi o velrybách.Lze se domnívat, že robotka Sophia obdařená umělou inteligencí  může skutečně mít vlastní hlavu, rozlišovat jednoho člověka od druhého a přizpůsobovat se jeho konverzačním zájmům. Sama dokáže k dialogu přispět vlastními nápady a náměty, kterými konverzaci posunuje dál, což je obdivuhodné. Zarážející však je, že Will Smith je veřejně známá osoba, o níž je na internetu nespočet informací, Sophia z nich pochopitelně čerpá a své chování na tomto základu upravuje.


Ideální dárek pro přítelkyni? Nechte ji stát se animovanou postavičkou z dílen Pixar


Další otázka zní: Budou roboti taktéž vědět všechno i o každém z nás a na základě toho s námi tak i jednat?

Napište váš názor

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Využíváme Akismet k redukci spamu. Zjistěte více.

Přidat na Seznam.cz
Nahoru