Menu

Co je nového?

Reklama na SUV natočená v obýváku? Víme, jak takové video vzniká!

Sdílení
Foto: Škoda Auto

Reklama na auto se dá natáčet takřka kdekoliv. Obývák by vás ale nejspíš nenapadl. Pojďte se s námi podívat do zákulisí natáčení takové reklamy!

reklama

Tři malá autíčka, tři kreativní režiséři a pár nezbytných rekvizit. To jsou hlavní aktéři nových spotů tuzemské automobilky Škoda, které vznikaly kvůli koronavirové pandemii v domácím prostředí.

Režiséři využili ve svých videích vlastní gauč, stůl i rodinu. Nebo dokonce chrta.

Seznamte se: Steffen Haars točil na digitální kameru, Johan Kramer na osmimilimetrový film a studio From Form použilo techniku stop-motion. Jak celý projekt Škoda SHOT@HOME vnímali, jak se jim pracovalo a s čím se potýkali?

reklama

Natáčení reklamy na auto v domácích podmínkách

Steffen Haars

Většina lidí se teď snaží najít recept na nerušenou práci z domova. A že toho rušení je! Právě to inspirovalo nizozemského producenta k myšlence zvěčnit otce rodiny, kterého neustále ruší malé autíčko, konkrétně model vozu Kodiaq.

„Zajímalo mě, jak se mi bude pracovat s malým štábem složeným pouze ze mě a mé přítelkyně, která stála za kamerou a ostřila, když jsem zrovna vystupoval v záběru. Jinak jsem měl kameru v ruce já – po jedenácti letech. A moc jsem si to užíval,“ popisuje Steffen.

Oceňuje hlavně přímočarost celého projektu: „Bavila mě velká důvěra mezi všemi zúčastněnými. Díky ní i tomu, že jsme měli opravdu hodně prostoru, což nebývá obvyklé, se všechna pozitivní energie přenesla přímo na obrazovku. Věřím, že to je z klipů cítit,“ popisuje Steffen.Johan Kramer

Jmenuje se Paco. Právě čtyřnohý člen rodiny Johana Kramera, nizozemské ikony reklamy a filmu, se stal středobodem příběhu s autíčkem Karoq. „Omezení vždy skýtají prostor pro kreativitu. A to se mi líbilo. Nadchlo mě, že Škoda chtěla stvořit něco z domácího prostředí, s nímž se každý rychle ztotožní. Netradiční byl také počet lidí, který byl oproti běžnému natáčení minimální: jen já, nejstarší dcera a pes. Dokonce jsme si museli na place vařit vlastní kafe. Dělal jsem režiséra, kameramana, štáb i catering v jednom! Báječné,“ usmívá se Kramer a nezastírá, že si natáčení opravdu vychutnal.

reklama


Aby jeho dílo dostalo skutečný kinematografický nádech, zvolil osmimilimetrový film Ektachrome, který poskytuje jasné barvy. „Velkou výzvou je, že si nasnímaný materiál nemůžete přehrát, nevíte, co jste natočili. Dokonce i vyvolání filmu proběhlo na koleně – kamarád si doma zřídil soukromý minilab. Byla to tedy opravdu domácí produkce se vším všudy.“


Ne ne, já nemusím, já už ho vidím! Kultovní reklama na Kofolu se mění, uvidíme i zlaté prasátko


A jakou největší vychytávku během natáčení použil? „Mít po ruce dostatek psích sucharů, abych udržel Pacovu pozornost,“ směje se. Johan Kramer při tvorbě spotu použil také techniku stop-motion, při které se autíčko pohybuje snímek po snímku. Vzniknou tak záběry, kdy model šplhá nahoru po plyšovém medvědovi.


From Form

Výše zmíněnou techniku snímání po jednotlivých políčcích filmu použilo pro svůj klip studio založené dvojicí Nizozemců Jurjenem Versteegem a Ashley Goversovou. Ti se podle svých slov rozhodli pohrát si s proporcemi, což je prý běžné i pro jejich ostatní práci. Propojení skutečných předmětů v domácnosti, lidské ruky a hračky jim umožnilo vytvořit dojem „skutečné“ reklamy na auto.

„Vrátilo nás to do dětství. Kdyby nám ještě nedávno někdo řekl, že pro skutečnou automobilku budeme točit automobilovou honičku, ani omylem bychom mu nevěřili,“ říkají.

Oba tvůrci jsou zvyklí pracovat v minimalistickém pojetí a v malém týmu, připouštějí však, že zatím nikdy nenatáčeli doma. Přiznávají také, že technika stop-motion řádně otestovala jejich trpělivost, protože výsledek vzniká opravdu pomalu.

reklama


„Bydlíme v malém městském bytě, takže nejvíc jsme zápolili s nedostatkem prostoru. Všechno jsme museli pečlivě naplánovat a postupovat místnost za místností. Ani jsme se nenadáli a všude byly stativy, kabely a světla – a my neměli kde si sníst večeři,“ vypráví Goversová a přidává i historku o tom, že dokonce použili jedno simply clever řešení: „Byly chvíle, kdy nám docházely ruce. Jurjen tak třeba v jeden moment hrál ruku honící autíčko, mířil a ostřil kameru a k tomu palcem u nohy na bezdrátové klávesnici mačkal spoušť.“


Natáčení reklamy v obýváku

Tak co, jak se vám reklamní spoty natočené v domácích podmínkách líbí? Podělte se o váš dojem v komentářích!

reklama

Napište váš názor

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Využíváme Akismet k redukci spamu. Zjistěte více.

Přidat na Seznam.cz
Nahoru