Menu

Co je nového?

Útěk, a když to nejde, tak útok: Jak na účinnou sebeobranu?

Sdílení
Foto: Balistas, Pixabay

Pokud můžeš, nepříteli se vyhni. Tak zní základní pravidlo vlastní obrany. Nelze ho ale aplikovat vždy. Pak platí, že akce je rychlejší než reakce. Pro tyto případy existují obranné prostředky, se kterými vás nezaskočí opilý provokatér na ulici, ani agresivní zvíře v lese.


Spreje a paralyzéry – obrana, kterou zvládne každý

Už víme, že nejlepší sebeobrana je únik. Pro případy, kdy ale není zbytí a ke střetu dojde, se dá vybavit volně prodejnými obrannými prostředky. Nejoblíbenější jsou spreje. Poslouží v případě, kdy nechcete, aby se agresor dostal do vaší bezprostřední blízkosti. 

Spreje bývají dvojí. Ty slzné zasahují sliznici a člověk po nich může dočasně oslepnout. Pepřáky kromě očí napadají i dýchací cesty a vyvolávají silný kašel.

Obranné spreje mívají různé trysky. Nejčastější JET dosáhne do dálky, triska FOG pak do šířky.

Sebeobrana - pepřový sprej

Pokud si myslíte, že by došlo na blízký osobní kontakt, sáhněte po paralyzéru. Agresovi uštědří elektrický výboj, který jej vypne. Zároveň mu nepřivodí trvalé následky. I přes vysoké napětí je totiž velikost proudu nízká. Paralyzéry fungují i přes oblečení a co jste možná nevěděli – dají se použít i na zvěř. 

Sebeobrana - paralyzér

Oblíbené pepřové spreje jsou Anti-Attack OC Jet 40 ml nebo Equalizer 2 50 ml. Díky malým rozměrům se vejdou i do kapsy. Co se týče paralyzérů – mezi nejprodávanější v ČR patří výrobek americké značky UZI paralyzér UZI Mikro 950K Volts LED. Je kompaktní, určený pro skryté nošení a doplněný o LED svítilnu. Pokud upřednostňujete českou značku, zkuste paralyzér Power 200 od ESP.


Na obranu, zábavu i sport. Plynovky mají využití 3 v 1

Jsou volně prodejné od 18 let, na jejich pořízení tedy nepotřebujete zbrojní průkaz. Primárně se vyrábějí za účelem sebeobrany. Umí ale vystřelovat i akustické náboje, což se hodí například při startování závodů. Se speciálním nástavcem zvládnou také odstřelování pyrotechniky.


Sebeobrana - plynová pistole Walther

Plynovky nejčastěji naleznete jako plynové pistole, vyrábějí se i plynové revolvery. Často se jedná o věrné repliky ostrých zbraní, z nichž mnohdy vycházejí.

Na první pohled nejde poznat, jestli se jedná o ostrou zbraň nebo hračku. To se může hodit.

Chcete zkusit plynovku? Pak doporučujeme Umarex Walther P22 (na obrázku výše). Je malá a vhodná pro skryté nošení. Jde o jednu z nejspolehlivějších plynových zbraní vůbec. Dlouhodobě nejprodávanější v ČR a cenově dostupná je Atak Zoraki 917 od turecké firmy Zoraki. Pokud chcete pořádný větší kus, zkuste Walther P99. Opět kvalita německého Umarexu.


RAM – úplně nový způsob obrany i zábavy

Zbraně na gumové projektily (RAM) jsou nejpokročilejší zbraně na sebeobranu. Není se co divit, při výcviku je používají ozbrojené složky. Co nejreálnější simulace výcviku je hlavní důvod, proč vůbec vznikly. Jako první je začaly používat ozbrojené síly v Hongkongu. 

Stejně jako plynovky nebo vzduchovky i RAM zbraně pořídíte bez zbrojáku, a to od 18 let. Pokud se chcete zabavit, stačí použít gumové projektily. Pro střelbu na plechovky nebo terč jde o ideální variantu. Jestli se plánujete bránit, stačí střelivo vyměnit za pepřové projektily. Obsahují dráždivou látku, která při zásahu agresora paralyzuje, stejně jako obranné spreje. 

Na poli tohoto nejnovějšího typu zbraní na obranu dominuje německý gigant Umarex, který roku 1972 začal právě s výrobou obranných a signálních zbraní. Jeho řada Umarex T4E (Training for Engagement) se specializuje na zbraně na gumové a pepřové projektily za účelem sebeobrany.


Sebeobrana - RAM zbraně

Cenově nejdostupnější RAM pistoli představuje Umarex T44 HDP 50 s úsťovou energií střely 7,5 J. Její silnější varianta Umarex T44 HDP 50 má joulů 11. Mezi střelci boduje i revolver Umarex T4E HDR 50 11 joulů. Je dost silný, ale o něco větší než pistole.


Veškeré RAM zbraně, plynovky i obranné prostředky najdete na Balistas.cz.


One comment

Napište váš názor

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Využíváme Akismet k redukci spamu. Zjistěte více.

Přidat na Seznam.cz
Nahoru