Menu

Co je nového?

Škoda Scala jako dvoumístný kabriolet? Prototyp bude hotový v červnu!

Sdílení
Foto: Škoda Auto

Odpočítávání pro sedmý žákovský vůz Škoda běží: ambiciózního projektu se v roce 2020 účastní 20 žáků Škoda Akademie, kteří se rozhodli, že navrhnou a postaví model s otevřenou karoserií spider na bázi modelu Scala. Tento zatím bezejmenný sedmý žákovský vůz, který sami žáci podle vlastního návrhu také postaví, bude veřejnosti představen začátkem června.

reklama

S velkým nasazením a kreativitou pracuje už několik měsíců 20 žáků Středního odborného učiliště strojírenského Škoda Auto již na sedmé studii žákovského vozu. V letošním roce se rozhodli pro kompaktní spider, vycházející z modelu Scala. Dorost mladoboleslavaské automobilky při tom podporují vývojáři a zkušení pracovníci automobilky z oblastí technického vývoje, designu a výroby.

Poprvé v historii bude základem žákovského vozu Scala, která byla poprvé představena na konci roku 2018 a od té doby zaujímá důležitou roli v produktové paletě českého výrobce automobilů. Její čisté linie a emotivní tvary mají, dle představy a přání žáků, u verze spider ještě více vyniknout a umocnit dynamiku vozu.

Důležitou zastávkou žáků na cestě k oficiální červnové prezentaci nového konceptu byla návštěva oddělení Škoda Design v Mladé Boleslavi. Šéfdesignerovi Oliveru Stefanimu a členům jeho týmu mohli nahlížet přes rameno při jejich každodenní práci a sami s pomocí odborníků vyhotovili první skici budoucího žákovského vozu.

reklama


„Kreslení je i přes širší využití počítačů a simulací stále ještě podstatnou součástí práce automobilového designéra. S každou čárkou se studie stává reálnější. Skica je prvním z mnoha kroků na dlouhé a napínavé cestě za novým vozem,“ vysvětluje vedoucí oddělení Škoda Design Oliver Stefani.


Při vytváření prvních návrhů a skic se žákům dostalo pomoci a cenných rad od všech zaměstnanců designového oddělení, oni zase profesionály přesvědčili svým zápalem a ochotou pojímat nové myšlenky.

„Všichni účastníci od samého začátku projevovali velké nadšení a rozhodnost. Jejich skici jsou skutečně působivé, koncept se mi velice líbí,“ říká koordinátor designu exteriéru značky Škoda Jiří Hadaščok.

Každoroční projekt žákovského vozu demonstruje vysokou kvalitu vzdělávání na Středním odborném učilišti strojírenském Škoda Auto v Mladé Boleslavi, které existuje už více než 90 let. Navrhnout a následně i vlastnoručně vyrobit koncept vozu představuje pro všechny účastníky vrchol jejich studia. Je to jedinečná příležitost, jak získat praktické zkušenosti již během vzdělávání.

reklama


„Všichni máme velkou radost z toho, že můžeme být součástí tohoto projektu. Kde jinde dostanete už jako student možnost do automobilu zapracovat své vlastní nápady a vize, a vůz pak skutečně i sami vyrobit? Už samotné kreslení našich prvních skic nás neuvěřitelně bavilo. Od Olivera Stefaniho a od jeho týmu jsme se hodně naučili,“ říká student Vojtěch Špitálský.


Škodovka má nový pick-up! Jmenuje se Mountiaq a vyrobili ho studenti


Tradice studií žákovských vozů začala v roce 2014. Od té doby si žáci učiliště mohou každý rok navrhnout, zrekonstruovat a následně i sami postavit mimořádný koncept vozu. Každý z těchto konceptů ztělesňuje kreativitu a nasazení dorostu Škodovky. Tak snad jim to nadšení zůstane i do profesního života!

Komentáře (2)

 • Ivan Voldřich

  5. 6. 2021 - 15:23

  Díval jsem se na Škodu Sunroq. Je pěkná, ale bohužel nemá stahovací střechu. Uvažujete o tom, že by v blízké budoucnosti mohl vzniknout plnohodnotný kabriolet Škoda? Děkuji za odpověď.

  Odpovědět
  • Mzone

   7. 6. 2021 - 8:30

   Co víme, tak kabriolet Škodovka zatím bohužel takřka jistě nechystá

   Odpovědět

Napište váš názor

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Využíváme Akismet k redukci spamu. Zjistěte více.

Přidat na Seznam.cz
Nahoru