Menu

Co je nového?

Škodovka pracuje na kabrioletu! Bude se jmenovat Slavia

Sdílení
Foto: Škoda Auto

Kabriolet od Škodovky? Ne, to není vtip! V rámci učiliště Škoda Auto vzniká v rukou studentů unikátní vůz bez střechy, který ponese jméno Slavia.

reklama

Z modelu Scala se stala Slavia: Jménem sedmého žákovského vozu Škoda si žáci Středního odborného učiliště strojírenského připomínají 125. výročí založení dnešní společnosti Škoda Auto. Václav Laurin a Václav Klement tehdy společně prodávali svá první vyvinutá jízdní kola právě pod obchodním názvem Slavia. Nyní ponese toto jméno kompaktní model v karosářské variantě spider, tedy bez střechy. Scala je vůbec poprvé základem tohoto projektu Škoda Akademie, realizovaného každoročně už od roku 2014. Již brzy bude tento unikát, vyvinutý a vlastnoručně vyrobený žáky učiliště, představen veřejnosti.


Kabriolet od Škodovky ponese název Slavia

Škoda Scala v emocionální karosářské verzi spider je reminiscencí počátků značky. V letošním roce 125. výročí založení společnosti si i žáci Škoda Akademie svým tradičním projektem žákovského vozu připomněli zrod české automobilky.

reklama

V roce 1895 začali oba zakladatelé Václav Laurin a Václav Klement v Mladé Boleslavi nejprve s opravami jízdních kol. Brzy na to začali navrhovat vlastní jízdní kola, která od roku 1896 úspěšně prodávali pod značkou Slavia. Nový žákovský vůz tak do života vrací jednu z legend historie firmy.

Historický název se skvěle hodí k myšlence studentů podniknout s moderně střiženým modelem Scala cestu do minulosti, do časů, kdy měly automobily otevřenou karoserii. Klasický spider je divoký a nespoutaný.

Ve své důsledné otevřenosti se Škodovka nedrží běžných konvencí a symbolizuje svobodné myšlení a nonšalantní bezstarostnost mladé generace. Díky absenci střechy nabízí vůz mimořádně intenzivní požitek z jízdy. Další cílené úpravy na karoserii dodávají spideru ještě sportovnější vzhled, než má běžná Scala.


Tradice projektu žákovského vozu Škoda sahá až do roku 2014. Žáci Středního odborného učiliště v Mladé Boleslavi mohou od té doby každoročně naplánovat, vyvinout a vlastnoručně postavit zajímavý koncept vozu. Každý z těchto konceptů je dokladem kreativity a zapojení dorostu značky Škoda.


Víte, že…

  • Slavia byla pojmenována po slovanském jménu Slavia. Toto jméno používá i několik známých sportovních klubů v České republice, například čerstvý fotbalový ligový mistr Slavia Praha. Její kapitán, Jan Bořil, se ve středním odborném učilišti také vyučil.
  • Původní význam slova Slavia je alegorie Slovanstva ve slovanské mytologii. Vyskytuje se v podobách Slavia, Slavie nebo Slávie.
  • Slavia je asteroid středního hlavního pásu, který 18. května 1972 objevil československý astronom Antonín Mrkos v observatoři Kleť u Českého Krumlova (kód IAU 046).
  • Slavia je také známá pražská umělecká kavárna ve stylu třicátých let na nábřeží Vltavy.

Škoda Scala jako dvoumístný kabriolet? Prototyp bude hotový v červnu!


Napište váš názor

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Využíváme Akismet k redukci spamu. Zjistěte více.

Přidat na Seznam.cz
Nahoru