Menu

Co je nového?

27. června: Mezinárodní den slunečních brýlí. Jak vybrat ty správné?

Sdílení
Foto: Shutterstock

Na neděli 27. června připadá Mezinárodní den slunečních brýlí. Cílem svátku je upozornit na důležitost nošení brýlí, které chrání zrak před ultrafialovým zářením. Den každoročně vyhlašuje americké neziskové sdružení optického průmyslu, k hlavní myšlence se ale připojují už i české společnosti.

reklama

Organizátorem dne připomínajícího nutnost ochrany zraku před UV zářením je americký The Vision Council, jež sdružuje výrobce a dodavatele z optického průmyslu. Asi nejviditelnější aktivitou je propojení svátku se sociálními sítěmi Facebook, Instagram a Twitter.

Jen v loňském roce pak na sociálních sítích uživatelé označili přes 1,2 miliardy příspěvků a fotografií oficiálními hashtagy #SunglassesSelfie a #SunglassesDay nebo označením @TheVisionCouncil na Facebooku a Instagramu a @OpticalIndustry na Twitteru. 

“Ochrannou funkci v oku zastávají především rohovka a spojivka, které zachycují většinu ultrafialových paprsků. Při jejich nadměrném zatížení ale ochranná funkce oslabuje. Mohou tak vznikat bolestivé akutní záněty a řada dalších nezvratných poškození zraku. Proto se připojujeme k aktivitě, jejímž hlavním cílem je upozornění, že sluneční brýle bychom neměli vybírat pouze podle jejich designu. Podstatné je i jejich zdravotní a bezpečnostní hledisko. Na svátek slunečních brýlí jsme navíc rozšířili akční nabídky v našich pražských optikách,“ říká Martina Němcová, zakladatelka prémiových optik OpticLab.

reklama

Sluneční brýle - výběr

K nákupu slunečních brýlí by proto měl zákazník přistupovat stejně jako k nákupu brýlí dioptrických. Je dobré se proto vyvarovat impulsivnímu nákupu na letní dovolené od neautorizovaných prodejců, kteří nejsou schopni doložit všechny podstatné informace.

Na nákup jakýchkoli brýlí by si měl zákazník ušetřit minimálně hodinu času a v obchodě by se měl o svém výběru poradit s odborným personálem.

„Kvalitní sluneční brýle musí mít UV filtr alespoň 400 nanometrů. Tato hodnota udává téměř 100% pohlcování škodlivého ultrafialového záření. Pokud chcete očím ulevit, můžete zvolit ještě zrcadlové nebo polarizované brýlové čočky. Zrcadlové čočky odráží světlo, takže díky tomu získáte větší pohodlí při vidění během slunečného dne. Takzvaná polarizace zase usměrňuje sluneční paprsky, které se odráží od ostatních povrchů. Nedochází pak proto k oslnění například od odrazu vodní plochy, silnice nebo sněhu na horách. Proto jsou polarizovaná skla často součástí brýlí určených pro sport,“ vysvětluje Němcová z OpticLab.


reklama

Napište váš názor

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Využíváme Akismet k redukci spamu. Zjistěte více.

Přidat na Seznam.cz
Nahoru