Menu

Co je nového?

Švédská rallye: Zlato a bronz na sněhu pro létající Finy z Toyoty

Sdílení

Závodní tým Toyota Gazoo Racing World Rally Team slaví první triumf s novým vozem GR Yaris Rally1. Kalle Rovanperä se stal vítězem Švédské rallye, která je druhým kolem světového rallyového šampionátu FIA 2022. Tým dokonce získal pódiový double, neboť třetí místo obsadil Rovanperův stájový kolega, Fin Esapekka Lappi, poprvé jedoucí v barvách TGR od roku 2018.

Všichni tři týmoví jezdci se po většinu rallye účastnili těsného souboje o vítězství na jim neznámých rychlých cestách pokrytých sněhem v okolí nové základny tohoto podniku ve švédském Umeå. Rovanperä se v pátek musel vyrovnat s handicapem prvního vozu na trati (jako nejlépe umístěný jezdec šampionátu), ale v závěru sobotního dne již před stájovým kolegou Elfynem Evansem vedl o 8,3 sekundy.

Evans byl přes noc penalizován 10 sekundami kvůli incidentu v závěru poslední sobotní rychlostní zkoušky, avšak jeho naděje na vítězství nakonec zhatil až úvod neděle. Na trať vyjížděl Evans kvůli poruše s deaktivovaným hybridním systémem.

Jeho vůz později během rychlostní zkoušky šel do smyku, v jehož důsledku došlo k poškození předku. Po zastávce kvůli opravě vozu nakonec do cíle měřeného úseku dorazil, ale jelikož hybridní jednotka vozidla stále neindikovala zelenou, byl v souladu s bezpečnostními předpisy FIA vynucen odstoupit ze závodu.

Švédská rallye

Rovanperä v neděli navýšil svůj náskok vítězstvím v první rychlostní zkoušce z celkových čtyř naplánovaných na tento den, ačkoli ani jemu se nevyhnuly problémy s hybridním ústrojím. Do cíle nakonec dorazil s náskokem 22 sekund, čímž si společně s navigátorem Jonnem Halttunenem připsali třetí profesionální vítězství ve WRC.

Rovanperä vítězstvím ve Švédské rallye kráčí ve stopách svého otce Harriho, který tento podnik vyhrál v roce 2001. Rovněž o 14 bodů posunul svůj náskok v žebříčku šampionátu závodních jezdců.

„Z vítězství zde ve Švédsku mám skvělý pocit. Celý víkend to byl skutečně pěkný souboj. Poté, co jsme v pátek čistili trať, je to opravdu dobrý výsledek. Je trochu smůla, že Elfyn dnes ráno vypadl, protože to byl skvělý souboj, ale jinak je to hodně dobrý výsledek pro tým. S vozem jsem během první rallye na Monte Carlo trochu bojoval, ale nyní jsem celý víkend za volantem cítil mnohem vyšší jistotu. Velké díky patří celému týmu, protože to pro ně nebylo snadné vůz průběžně vylepšovat, abych s ním byl spokojen,“ říká o svém vítězství Rovanperä.

Esapekka Lappi na trati Švédské rallye

Lappi potvrdil svůj úžasný návrat do týmu tím, že se celou neděli účastnil těsného souboje o vítězství, avšak nakonec společně s navigátorem Jannem Fermem ztratili 8,6 sekundy. Tým Toyota Gazoo Racing se rovněž ujal vedení mistrovství značek s náskokem 24 bodů.