Menu

Co je nového?

Není svetr jako svetr! Víme, který vás skutečně zahřeje

Sdílení
Foto: Shutterstock, Pexels

Tak jako se můžete spolehnout na to, že na podzim padá listí, je jisté, že doma nikomu nechybí alespoň jeden svetr. Dříve či později vás chladnější podzimní rána donutí po něm sáhnout a v zimě “už není o čem“.

reklama

Jako děti jsme se ošívaly, jak po domácku pletené svetry koušou, jako dospělí se do nich balíme zcela dobrovolně, abychom se udrželi v teple. Nabídka materiálů, barev a střihů se značně rozšířila a svetr je dnes módní záležitostí. Nezapomeňte ale na jeho primární funkci – svetr má především hřát.


Tento populární hřejivý svršek tak, jak ho známe dnes nebyl vždy módní záležitostí. Zprvu sloužil spíše jako funkční oblečení a pleteniny dříve sloužily jako spodní prádlo. Vlna se s příchodem 1. světové války stala velmi nedostatkovým a luxusním zbožím, protože byla třeba pro vojáky na frontách.

reklama

Po skončení války už ale nebylo nutné všechnu vlnu obětovat armádě a s rostoucí oblibou sportovních aktivit se svetry staly kousky, na které pro jejich vlastnosti spoléhali jachtaři, lyžaři, golfisti a další sportovci.

Dnes už není třeba spoléhat na vlastní dovednosti či pletací jehlice našich babiček. Při výběru svetru ale pozorně dbejte nejen na to, jak vám „padne“, ale také na to, co je uvedeno na cedulce. S větším množstvím široce rozšířených syntetických vláken totiž svetr ztrácí své izolační vlastnosti a jakkoli huňatý může být, nehřeje. Ve stoprocentně akrylovém svetru jednoduše v teple nebudete. Tato syntetická látka může vypadat na první pohled podobně jako vlna, ale její vlastnosti jsou odlišné.


Umělé materiály nejsou vždy zcela pachově komfortní a rychleji „žmolkovatí“. Na druhou stranu je ale lehký, nemačká se, rychle schne, nekouše a je odolný proti molům. Proto hledejte takové kousky, kde akryl tvoří pouze část použitých materiálů.


Za to s vlnou jakéhokoli typu nemůžete udělat chybu. Všechny druhy vás dokáží zahřát, nemačkají se a díky své odolnosti vůči ušpinění ani nepotřebují časté praní. Pokud na cedulce uvidíte slova jako merino, mohér, či kašmír, je to sázka na jistotu.

reklama

V případě kašmíru se nenechte zmást tloušťkou daného svetříku. Látka, která vzniká z vlny kašmírských koz, je měkká a tenká, přesto velice hřejivá.

V tomto případě se můžete spolehnout na přímou úměru – čím více kašmíru, tím vyšší cena svetru. Ale věřte, že investice do kašmírového svetru se vám skutečně vyplatí. Při správné péči vám kašmír vydrží dlouhé roky, aniž by ztratil své vlastnosti.


Svetr

Při nákupech myslete i na to, za jakým účelem a pro jakou příležitost si svetr kupujete. Akryl, který se používá nejčastěji, se v porovnání s přírodní vlnou ve dvou bodech zásadně liší.

Vlněné výrobky jsou sice náročnější na údržbu, ale můžete si je vzít do společnosti, na ty nejdůležitější schůzky a události bez toho, aniž byste se dopustili módního faux-pas.

Akryl se udržuje velmi snadno, ale hodí se spíše pro všední příležitosti, zkušené oko tento materiál pozná na první pohled. Typy, střihy a materiály jsou při výběru pouze na vás. Pokud si nechcete při oblékání poničit účes, tím nejlepším pro vás bude cardigan na knoflíky, případně svetr s výstřihem do V, který se bude také snadněji oblékat. Ti ostatní, kteří mají rádi teplo až ke krku si mohou vybrat svetr se stojáčkem nebo rovnou rolák, díky kterému nebude třeba ani šála či šátek.


Velký výběr svetrů najdete například v pražském outletu Fashion Arena Prague Outlet.

reklama

Napište váš názor

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Využíváme Akismet k redukci spamu. Zjistěte více.

Přidat na Seznam.cz
Nahoru