Menu

Co je nového?

Tažné zařízení? Už dávno neslouží jen pro tahání přívěsů!

Sdílení

Tažné zařízení slouží k tažení přívěsu. To byla myšlenka stojící za jeho vytvořením. Spolu se zaváděním nových řešení však v reakci na potřeby zákazníků narůstal rozsah jeho použití. K čemu lze tažné zařízení použít?

reklama

Různé možnosti použití pro tažné zařízení?

Primárním účelem tažné tyče je tažení přívěsu. K tomuto účelu si před téměř 90 lety nechala německá společnost Westfalia patentovat kulový závěs. Úspěšně používaný při tažení přívěsů u osobních automobilů a dodávek se používá dodnes. Různé typy tažných zařízení pomáhají přepravovat menší i větší nákladní přívěsy.

Rozvoj automobilového průmyslu a s ním spojený rostoucí význam cestovního ruchu přispěly ke vzniku nového využití tažného zařízení. Cestování s karavanem se stalo novou formou relaxace a poznávání.

Na co jiného se dá tažné zařízení použít?

Nové formy aktivního odpočinku jako je surfování, cyklistika, lyžování, snowboarding, donutily automobilový průmysl vytvořit průmysl, jehož smyslem bylo umožnit přepravu zařízení používaného při této činnosti automobilem. Odtud vznikl nápad na cyklistickou plošinu namontovanou na kouli tažného zařízení. Její nepochybné výhody umožňují pohodlnou přepravu jízdních kol. Toto je další způsob použití tažného zařízení.

reklama

Další možnosti přepravy poskytují kufry a přepravní boxy namontované na tažném háku. Představují tak další variantu použití tažného zařízení.

Tažné zařízení může být užitečné, pokud chcete pomoci jinému řidiči v případě poškození vozidla. Snadno na něj připevníte tažné lano a rozbité vozidlo odtáhnete do dílny nebo garáže. Zajímavá řešení jsou i pro použití tažného zařízení, mnoho výrobců se předčí ve vymýšlení různých doplňků, které můžeme použít, když máme tažné zařízení v autě.


Tažné zařízení jako ochrana před drobnými kolizemi

Není to možné ve všech zemích kvůli nutnosti demontovat nepoužitou tažnou kouli, ale v některých případech vás tažné zařízení může ochránit před následky drobných silničních kolizí. Tažné zařízení také ochrání vůz před poškozením vozu v důsledku nárazu do zdi, obrubníku a jiných překážek.


I když ne všechny možnosti využití tažného zařízení vycházejí z myšlenky jeho vzniku a nejsou vždy optimálním řešením (např. při odtahu rozbitého vozidla může být lepším řešením přivolání odtahového vozu, naopak v případě couvání vám může pomoci), tažné zařízení je již desítky let užitečným zařízením v různých situacích.


Jak tažné zařízení vybrat?

Nejdůležitější otázkou při výběru správného tažného zařízení je jeho přizpůsobení konkrétnímu modelu vozu. Typ závěsu by měl být kompatibilní s danou verzí podvozku a technickými podmínkami určenými rokem výroby vozu. Důležitá je také možnost montáže háku, který se nejčastěji používá se stávajícími továrními otvory. Vybrat si tažné zařízení můžete zde.


Bezpečnost a komfort jízdy s tažným zařízením navíc závisí na typu pohonu nebo provedených změnách v konstrukci vozu. Při procházení dostupných modelů tažných háků se také vyplatí věnovat pozornost estetickým otázkám a četnosti jeho používání. Kromě toho by každý model tažného zařízení měl mít schválení nezbytné pro jeho použití v zemích Evropské unie.


Napište váš názor

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Využíváme Akismet k redukci spamu. Zjistěte více.

Přidat na Seznam.cz
Nahoru