Menu

Co je nového?

TEDxPrague se vrátil ke kořenům. Neviditelná témata měla u návštěvníků úspěch

Sdílení
Foto: Marek Pitaš

Po roční koronavirové přestávce se v sobotu 6. listopadu uskutečnil v Pražské křižovatce další ročník TEDxPrague. Necelé čtyři stovky návštěvníků si vyslechly sedm zajímavých řečníků, jejichž talky spojovalo téma „Neviditelné”.

reklama

Oproti minulým ročníkům byl TEDxPrague 2021 o něco komornější, o to víc byla ale v sále cítit atmosféra pospolitosti a nadšení pro myšlenky hodné šíření. Po vynucené koronavirové pauze byla offline konference pro většinu zúčastněných doslova darem z nebes.

V překrásných prostorách kostela sv. Anny na Starém Městě, přezdívaném Pražská křižovatka, se ve dvou odpoledních blocích vystřídalo na pódiu dohromady sedm řečníků.

Osmý řečník, psycholog Radek Ptáček, musel nakonec ze zdravotních důvodů svou účast na poslední chvíli zrušit, místo jeho vystoupení si ale diváci užili videotalk Johna Lloyda z globální konference TED z roku 2009.

reklama

TEDxPrague 2021

Neviditelná témata, problémy i osobní příběhy na pódiu postupně odprezentovali odborník na světlo Hynek Medřický, politická marketérka Alžběta Králová, expert na programatický nákup Matěj Novák, odborník na IT a člen skupiny Ztohoven Martin Leskovjan, kulturní antropolog Martin Soukup, bývalý trestanec Jan Drtina a přední česká filosofka Anna Hogenová.


Příjemná atmosféra a hodiny plné myšlenek hodných šíření se podepsaly nejen na spokojeném publiku, ale také na samotných řečnících.

„Je skvělé předat informace lidem, kteří nejspíš o daném tématu moc netuší. Patnáct minut je sice příliš krátký čas na nějaké hlubší osvětlení problému, ale dá se v nich za tu dobu zapálit oheň poznání a oni sami si o tom pak mohou zjistit více,” popsal radost ze své účasti Hynek Medřický krátce po skončení letošního TEDxPrague.

Radost z možnosti podělit se na pódiu o své „neviditelné” problémy měl i další z řečníků, bývalý vězeň Jan Drtina: „Byla to pro mě obrovská čest moci takhle veřejně vystoupit před tolika lidmi. Se svým příběhem jsem vyšel na světlo světa již několikrát, vždycky to ale bylo jen někde na internetu nebo v novinách, nikdy před živým publikem,” popsal své dojmy Jan Drtina a dodal, že se touto osvětou snaží smazat dluh společnosti, který u ní z minulosti má.

reklama

TEDxPrague 2021

Letošní TEDxPrague se organizačnímu týmu podařilo uspořádat v rekordně krátkém čase. Dlouho se totiž nevědělo, zda covidová situace pořádání takové akce na podzim dovolí. V průběhu léta se ale rozhodlo, že TEDxPrague letos bude a začalo se s přípravami.

„Jsem velmi rád, že i přes ty překážky a pochybnosti, které na cestě byly, jsme zariskovali, šli do toho a nakonec se to povedlo,” říká po akci spokojený náčelník TEDxPrague Jiří Vodička a dodává: „Letošní téma Neviditelné je nadčasové a neotřelé, mně se moc líbilo a stejné ohlasy mám i od ostatních – řečníků, návštěvníků i členů organizačního týmu.”

TEDx je nezisková iniciativa, jejímž centrem jsou „myšlenky hodné šíření” – sdílení podnětných nápadů a příběhů. TEDxPrague vznikl v roce 2009 inspirován TED a pod jeho licencí. Díky tomu je součástí celosvětového hnutí TEDx.


Napište váš názor

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Využíváme Akismet k redukci spamu. Zjistěte více.

Přidat na Seznam.cz
Nahoru