Menu

Co je nového?

7 z 10 lidí se dříve nebo později vrátí do vězení. Bývalý trestanec promluví na TEDxPrague o tom, jak to změnit

Sdílení

TEDxPrague přináší fascinující příběhy, inspirativní osobnosti i hluboké myšlenky. A letošní téma „Neviditelné“ půjde do hloubky možná víc než kdy jindy. Ty nejdůležitější věci v životě totiž bývají často také neviditelné.

reklama

Své o tom ví například jeden z řečníků letošního ročníku Jan Drtina. Bral a prodával drogy a skončil kvůli tomu ve vězení, kde mu došlo, že takhle už dál žít nechce. „Cesta zpátky nebyla snadná, ale zvládl jsem to díky podpoře své mámy i organizace RUBIKON Centrum. Teď mám práci a za sebou oddlužení. Ne každýpropuštěný, který se snaží napravit své chyby, má takové štěstí jako já – 7 z 10 se jich vrací zpátky do vězení,” říká Drtina a vysvětluje, proč tomu tak je: „Nezvládnou bojovat sami se sebou, s nedůvěrou zaměstnavatelů, s předsudky okolí i s chybami systému. Chci přispět k tomu, aby se to změnilo.”

Ačkoliv se téma propuštěných vězňů zdá jako okrajové, týká se ve skutečnosti celé společnosti. „Jestli se člověk po propuštění úspěšně začlení, nebo bude dál páchat trestnou činnost a vrátí se do vězení, má vliv na bezpečí občanů i na peněženky daňových poplatníků,” vysvětluje Drtina a dodává, že náklady státu na každého vězně činí 1 500 Kč denně. Neviditelný problém, který tu ale s námi je a není jednoduché ho vyřešit.

Letošní talk Jana Drtiny nabídne návštěvníkům TEDxPrague silnou osobní zkušenost a reálný pohled bývalého trestance. Řada lidí po něm možná změní pohled na spoluobčany s trestní minulostí. Kromě tohoto talku uslyší návštěvníci 6. listopadu v Pražské křižovatce dalších sedm zajímavých a inspirativních řečníků, jako je třeba známá česká filosofka Anna Hogenová nebo člen umělecké skupiny Ztohoven Martin Leskovjan.

reklama

TEDxPrague

Vstupenky na TEDxPrague 2021 s tématem „Neviditelné“ jsou v prodeji prostřednictvím GoOut, kapacita akce je omezená na 300 návštěvníků. Během akce bude pro všechny návštěvníky povinné dodržovat aktuální platná protiepidemická opatření.


TEDx je nezisková iniciativa, jejímž centrem jsou “myšlenky hodné šíření” – sdílení podnětných nápadů a příběhů. TEDxPrague vznikl v roce 2009 inspirován TED a pod jeho licencí. Díky tomu je součástí celosvětového hnutí TEDx.


reklama

Napište váš názor

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Využíváme Akismet k redukci spamu. Zjistěte více.

Přidat na Seznam.cz
Nahoru