Menu

Co je nového?

Transvestita versus transsexuál: Víte, jaký je mezi nimi rozdíl?

Sdílení
Text: Vilém Břicháč, Foto: Shutterstock

Většina lidí stále nemá jasno v základních sexuálních pojmech. Zejména rozdíl mezi transvestitou a transsexuálem je pro mnohé velká neznámá. Často se objevují tendence považovat transvestitu automaticky za osobu s homosexuální orientací. Tak to ale není. Transvestita i transsexuál mohou být jak homosexuální, tak bisexuální i heterosexuální. V čem tedy tkví hlavní rozdíl?

reklama

Transvestita je tedy ten, kdo se převléká do ženského oblečení. Tedy jedná se o jedince, který dosahuje sexuálního vzrušení či jen psychického uspokojení tím, že se převléká do šatů opačného pohlaví, anebo že vystupuje v sociální roli opačného pohlaví.

Ovšem muž-transvestita se cítí být mužem, není nespokojen se svým pohlavím a netouží po jeho operativní změně!

V dnešní době se rozdíly mezi mužským a ženským pohlavím povážlivě stírají. Většina mužů se dokáže do žen vcítit a rovněž ženskou emancipaci již většinou nepovažují za něco zvráceného. Nepotřebují se ovšem k tomu za ženu převlékat. A naopak, ženy už dávno nosí vyloženě mužské oblečení a  leckdy se chovají hůř než muži, aniž by se nad tím kdokoli pozastavil.

reklama

Transvestita

Transvestita u převlékání a občasného vcítění se do ženy také zůstane. Transsexuál se ale s ženským pocitem narodil. Je to žena zrozená v těle muže. Její cesta je tedy delší a obtížnější a po překročení určitých hranic je, na rozdíl od cesty transvestitovy, nezvratná. Začne totiž brát ženské hormony, v důsledku čehož se jí na těle začnou přeskupovat tuky, přestanou jí růst vousy, změní se jí hlas, samčí pohlavní orgán přestane obvykle fungovat a tak dále. Některý transsexuál poté podstoupí operaci změny pohlaví z mužského na ženské, ale může to být i obráceně.


Jakkoli se to může zdát divné, existují partnerství ženy s transvestitou. Fungují úplně stejně, jako jiné vztahy až do okamžiku, kdy se muž sebere a na několik dní v měsíci se promění ve slečnu „Marilyn“ nebo „Daphne“. Zajisté vám vrtá hlavou, jaký je život travestity a jak může takovéto partnerství nebo manželství fungovat. Jak to tedy vidí jeden z českých travestitů Vojta:

„První omyl, kterého se lidé dopouštějí, je přesvědčení, že transvestita musí být gay. Zajisté existuje mnoho transvestitů, co gayové jsou, ale to se vyskytuje v každé profesi. Na druhou stranu je dost transvestitů, kteří jsou ženatí nebo mají přítelkyně nebo si hledají někoho opačného pohlaví. Zkrátka jsou hetero,” říká Vojta.

K travesti show se Vojta dostal poté, co ho propustili z práce. Jeho žena byla těhotná a ztratili tak jediný zdroj příjmů. Jeho kamarád Tomáš, alias slečna Markétka, dělal travesti show a tak ho zasvětil. Travesti se pro něj stalo druhem umění.


Toxická maskulinita? V USA se z ní léčí muži dobrovolně


Manželce zprvu mlžil a přiznal se až v předvečer prvního vystoupení. Řekla jen, že jí asi praskne voda, a pak dostala záchvat smíchu. Máma to brala jako dočasné řešení naší situace.

Táta se bál, abych se nezamiloval do chlapa a neopustil svou rodinu kvůli chlapovi.

Rodinu neopustil, v civilu chodí normálně v pánském. Travesti show dělá už 6 let. Díky ní si vydělá podstatně víc než dříve v normální práci. Rodiče i manželka se už na něj byli několikrát podívat a líbilo se jim to.


Transvestita

A jak bere Vojtovu práci jeho žena? Cítí se prý dost diskriminována. Její šminky jsou pomalu ale jistě vytlačovány Vojtovými. Nehledě na to, že Vojta má také víc dámských hadrů než manželka. Bohužel však nemají stejnou velikost, tak si je nemohou půjčovat. Ze začátku měl Vojta problém hlavně s vysokými podpatky, ale dnes už na nich běhá lépe než leckterá žena.


Nejen ženy jsou v přechodu. Mužům začíná už ve věku 35 let!


Trému před vystoupením řeší Vojta několika sklenkami červeného vína. Pak mu nepřijde těžké drbat chlapy za ouškem. Vojta není ješita, podle něj však travesti show nemůže dělat každý chlap. Člověk si musí umět ze sebe udělat srandu, a to se nedá naučit. To prostě musí být v člověku – musí se umět vcítit do duše ženy.

reklama

Zpočátku měl problém přepnout, kdy je chlap a kdy ženská. Třeba když byl 5 hodin v kuse ženskou a pak najednou měl být chlap. Šel do večerky pro něco k večeři a nahlas říkal: „Dobrý den, dala bych si 20 deka uheráku a přála bych si ho nakrájet. Co jsem to ještě chtěla, abych nezapomněla…“  Časem se ale srovnalo i tohle.

A jestli by mu vadilo, kdyby šel syn v jeho šlépějích? Prý vůbec! Jak by ho přece mohl kritizovat za to, co dělá sám? Syn bude vědět, že jeho táta vystupuje po nocích jako ženská a dělá fóry. Před ostatními dětmi je však lepší držet to v tajnosti. Děti totiž dokážou být zlé.


A co na to říkáte vy? Vyměnili byste svou profesi za podobná recesistická vystoupení, nebo vám to přijde nedůstojné? Podělte se o svůj názor v komentářích!

reklama

Napište váš názor

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Využíváme Akismet k redukci spamu. Zjistěte více.

Přidat na Seznam.cz
Nahoru