Menu

Co je nového?

10 zajímavých faktů, které jste možná nevěděli o tričku

Sdílení

Tričko je v dnešní době běžný kousek našich šatníků a asi jen málokoho napadne, že ne vždy tomu tak bylo. Víte, k čemu sloužilo původně, díky komu je tak populární a která značka jako první vytvořila reklamní tričko? Že ne? V tom případě je tento článek právě pro vás. Objevte ta nejzajímavější fakta o tričku!

reklama

  1. V angličtině bylo slovo tričko (T-shirt) poprvé použito v roce 1920, a to americkým spisovatelem a scenáristou F. Scottem Fitzgeraldem v díle Na prahu ráje.
  2. První trička se však vyráběla už o mnoho let dříve. Na trh je uvedla společnost Cooper Underwear company v roce 1904 a jak už její název napovídá, trička byla původně považována za spodní prádlo. Oblíbená byla hlavně u mládenců, kteří neuměli přišít knoflíky, jež byly do té doby nedílnou součástí všech předchůdců trička.
  3. Pohled na trička změnily až známé osobnosti. K tomu, aby ho lidé přestali vnímat jako spodní prádlo, přispěl například James Dean a nebo Marlon Brando.
  4. První značka, která se začala propagovat pomocí reklamních triček, byla Coca Cola. Typické červené tričko s logem bylo oblíbené hlavně v 80. letech.
  5. Komiksové postavičky, nápisy a různé jiné motivy na tričkách však byly mnohem dříve. Za šílenstvím okolo potištěných triček stojí firma Tropix Togs, která v 50. letech trička začala zdobit obrázky a texty. Je dokonce držitelem původní licence pro sítotiskové postavy Walta Disneyho.
  6. Kdysi se trička vyráběla i z materiálů, které by v dnešní době asi moc neuspěly. Trička ze zlata a nebo aligátoří kůže by se možná dala zařadit do výstředního šatníku některé z celebrit, ale třeba taková trička z lidských vlasů by se dnes s pochopením zřejmě nesetkala.
  7. Víte, jaký je nejoblíbenější motiv potištěných triček? Je to jednoznačně lebka. Trička s lebkouny si oblékají miliony nositelů. Pokud tedy zvažujete, že rozjedete vlastní kolekci triček, kostlivec ve vašem portfoliu nesmí chybět.
  8. Nejpoužívanějším materiálem pro výrobu triček je bavlna. Na druhém místě je polyester.
  9. Trička mají dokonce svůj mezinárodní den. Pokud ho chcete oslavit, zapište si do kalendáře datum 21. června.
  10. Trička po dlouhou dobu nosili výhradně muži.

Napište váš názor

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Využíváme Akismet k redukci spamu. Zjistěte více.

Přidat na Seznam.cz
Nahoru