Menu

Co je nového?

V Istanbulu lze nově platit jízdenky PET lahvemi! Město chce naučit lidi recyklovat

Sdílení
Foto: Twitter

S originálním nápadem, jak naučit obyvatele třídit odpad, přišli úředníci v tureckém Istanbulu. Kromě klasických automatů na mince si ve stanici istanbulského metra můžete koupit jízdenku i ve speciálních automatech na PET lahve. Jak je to možné?

Úředníci turecké metropole nechávají v současné době do stanic metra instalovat automaty, které vám za 28 vložených plastových lahví vydají jednorázovou jízdenku na hromadnou dopravu. Chtějí tak naučit turecké občany více třídit odpad.

reklama

Prozatím tyto neobvyklé automaty najdete jen ve stanici metra I.T.U. Ayazaga, do konce roku by ale podle zástupců města měly přibýt do dalších stanic, ale i do škol nebo knihoven.

Princip nákupu za PET lahve je jednoduchý. Za 28 plastových lahví o objemu 1,5 litru dostane cestující jízdenku v hodnotě 2,6 turecké liry, tedy v přepočtu zhruba deseti českých korun. Ta se mu připíše na jeho Istanbulkartu, což je taková turecká obdoba české Lítačky.V Česku se podobný princip prodeje jízdenek na MHD zatím neplánuje. Češi totiž, narozdíl od Turků, patří ve třídění odpadu ke světové špičce. U nás by se možná hodilo spíše odměňovat zasmušilé cestující za úsměv. Jen si to představte – s úsměvem zadarmo metrem, to by nebylo špatné, ne?

reklama

Napište váš názor

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Využíváme Akismet k redukci spamu. Zjistěte více.

Přidat na Seznam.cz
Nahoru