Menu

Co je nového?

V rumunském Banátu proběhne opět český festival

Sdílení
Foto: Festival Banát

V rumunské oblasti Banát proběhne v druhé polovině srpna další ročník hudebního multižánrového festivalu. Nejen návštěvníci, ale i účinkující, se do místa konání dopraví speciálním vlakem.

reklama

Osmý ročník banátského festivalu zná již svůj program. Na palubě speciálního vlaku pojede opět více než třicet českých kapel v čele se Zrním, Prago Union, Vasilovým Rubášem, Davidem Stypkou, Helemese, Muchou, Terne Čhave nebo Švihadlem.

Chybět nebude ani divadelní fenomén Vosto5 a osobnosti jako je Láďa Zibura, Janek Rubeš, Jakub Horák, Tomáš Sedláček nebo Anna Marešová.

Návštěvníci se mohou těšit také na oblíbené talk-show Kupé v “Banátu” nebo 7pádů Honzy Dědka. Letošní rok bude i ve znamení kvalitního návratu krajanského folklóru z českých vesnic Rumunska i Srbska a také nové scény, kdy se na několik koncertů vážné hudby otevře i kostel Sv. Jana Nepomuckého v Eibentále.

reklama


Banátský festival se také dále rozšiřuje i do dalších vesnic – Gerníku, kde proběhne v pátek Gernická noc a o týden dříve i premiérová akce Paprikašijáda v srbské části Banátu – Českém Selu. Tam mohou návštěvníci vyrazit autobusem a poté si užít i pár předfestivalových dní v banátské divočině.


Cirkusová groteska i představení plné žen! To bude letošní Letní Letná


V úterý 20. srpna opět vyjede z pražského nádraží rekordní vlaková souprava, která odveze fanoušky přes tisíc kilometrů do vzdálené Oršavy, odkud se pak pomocí lodí a autobusů přepraví do známé festivalové vesnice Eibentál v oblasti českého Banátu.Velký důraz letos bude opět na prezentaci místních krajanů, kteří po loňském vzoru otevřou několik domácích restaurací a na festival jsou v rámci výrazného zlepšování vztahů pozvány všechny české vesnice. Snahou je zvýraznění krajanské části, která by do budoucna měla zahrnovat krajanské travel&food akce.


Proměnou projde také stravování v bufetu „U Rominy“, který se nyní přestavuje na první banátskou krčmu s velkou terasou a také prostorem pro minipivovar.

„Letošní rok se hodně věnujeme problematice celého Banátu, nejen toho rumunského, ale i srbského. Tato akce je skvělou šancí, jak v České republice tuto oblast propagovat a oslovovat subjekty, které nám mohou pomoci s přípravou nového konceptu pro záchranu této lokality, která jednoznačně aspiruje na české kulturní dědictví. Jsme rádi, že se nám daří propojovat důležité osobnosti a věříme, že snaha najít společný cíl začíná být velmi reálná“, říkají pořadatelé festivalu.

Chybět nebudou ani stále populárnější výlety, fanoušci budou moci navštívit tradiční kaskádu na Dunaji, vyhlídku Trescovat a také další české vesnice a již zmíněné akce Paprikašijáda se skvělým programem v Sbrsku a páteční akci v Gerníku.Letošní ročník festivalu Banát proběhne od 20. do 25. srpna ve vesnici Eibenthal. A pozor, počet lístků je omezen!

Napište váš názor

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Využíváme Akismet k redukci spamu. Zjistěte více.

Přidat na Seznam.cz
Nahoru