Menu

Co je nového?

Vědci potvrdili teorii, že jsou malí muži vzteklejší, a dokonce agresivnější než vysocí

Sdílení
Foto: Pexels, Pixabay

Už jste někdy slyšeli o napoleonském komplexu? Napoleon byl sice mylně považován za prcka, měřil však přitom skoro 170 cm, což na Francouze není vůbec málo. Podle pověstí měl však ze své výšky komplexy, a proto prý lačnil po moci a vedl války. Jsou to pouhé pověsti, ovšem jak se říká, na každém šprochu pravdy trochu.

reklama

Nové studie skutečně potvrdily, že menší muži jsou vzteklejší, a dokonce agresivnější než muži vysocí. Shodli se na tom vědci z atlantského Center for Disease Control. Zkoumali na 600 mužů ve věkovém rozmezí mezi 18 a 50 lety a přišli na to, že ti, kteří nebyli tolik urostlí, byli až třikrát náchylnější ke spáchání násilného činu nebo zločinu.

Podle vědců se jedná o tzv. stres mužského rozporu, který vede ke zvýšené agresivitě.

Napoleonský komplex rozhodně není žádnou novinkou, už v roce 1926 ho pojmenoval rakouský psychoanalytik Alfred Adler. V loňském roce psycholog Mark van Vugt a jeho tým našli důkazy, že tento komplex skutečně existuje. Menší muži se podle nich cítí více zranitelní a jsou více paranoidní.

reklama


V průběhu let se objevila řada teorií a výzkumů, které však tato tvrzení vyvrací. Například výzkum z roku 2007, který byl proveden na University of Central Lancashire, napoleonský komplex označuje za mýtus. Zdá se tedy, že vědeckým výzkumům nelze věřit na sto procent. Nebo se můžeme přiklonit k tomu, který nám více vyhovuje. Ovšem každý z nás má asi nějakého toho kamaráda či známého, který je učebnicovým příkladem napoleonského komplexu, protože sice nedosáhne ke kukátku, ale stačí mu málo, aby vyletěl jako čertík z krabičky.


Nepořádek způsobuje stres a záchvaty úzkosti, tvrdí odborníci


Napište váš názor

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Využíváme Akismet k redukci spamu. Zjistěte více.

Přidat na Seznam.cz
Nahoru