Menu

Co je nového?

Vnímají muži nepořádek stejně jako ženy? Podívejte se, jak jste na tom s úklidem doopravdy!

Sdílení
Foto: Depositphotos, Pexels

Typicky muži stráví úklidem třetinu času oproti ženám. Ne, že by ženy byly větší expertky na úklid, dle studií má vše docela logické vysvětlení. Muži zkrátka vnímají nepořádek jinak než ženy. Sice ho vidí, ale nikdo je za něj nesoudí, tak jim až tolik nevadí.

reklama

Zatímco ženy stráví denně v průměru 1 hodinu a 20 minut vařením a úklidem, muži zhruba 10 minut lehkým srovnáním věcí. Mužům vždy hrálo do karet, že například pracovali déle a vydělávali víc peněz. To už ale v dnešní době není pravidlem, a i když muži i ženy tráví v práci stejně dlouhou dobu, ženy úklidu i přesto věnují víc času, odkrojí si totiž ze svého volna.


Během výzkumu Sociological Methods and Research byly zkoumaným mužům a ženám ukázány fotografie malého obývacího pokoje a kuchyně v různých fázích nepořádku. Překvapivě obě pohlaví hodnotila pokoje stejně uklizené či neuklizené, ukázalo se tedy, že muži opravdu vnímají nepořádek stejně jako ženy. Od žen se však viditelně více očekává.

reklama

Když se k daným obrázkům totiž přiřadila označení jako Johnův pokoj nebo pokoj Jennifer, zkoumaní, bez ohledu na pohlaví, pak měli větší očekávání právě od Jennifer a hodnotili její pokoj přísněji.

Ženám obecně je přisuzována větší odpovědnost za stav domácnosti, což muže nicméně neopravňuje se z takového úklidu vyvléknout. Jak potvrdily výzkumy, už víme, že nepořádek vnímají stejně jako ženy a v moderní domácnosti by se tak o úklid měl muž se ženou spravedlivě podělit.


Nepořádek způsobuje stres a záchvaty úzkosti, tvrdí odborníci


Napište váš názor

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Využíváme Akismet k redukci spamu. Zjistěte více.

Přidat na Seznam.cz
Nahoru