Menu

Co je nového?

Vraždící Porsche: Prokleté auto vzalo život slavnému herci a dalším ho zničilo

Sdílení
Foto: Facebook, jamesdean.cz

V životě filmových hvězd je mnoho rychlých aut a často i smutných konců. 30. září roku 1955 se zabil James Dean ve svém Porsche 550 Spyder. Bylo mu pouhých 24 let a těšil se pověsti talentovaného herce a vycházející filmové hvězdy. Může za jeho smrt Malý bastard?

reklama

Na světě je dnes jen málo lidí, kteří umí číst a psát a zároveň neznají jméno Jamese Deana. Tento americký herec a automobilový závodník je světový fenomén, něco jako mužská verze Marilyn Monroe. Je jím přesto, že za jeho života byla na světě jen hrstka z nás. Je jím přesto, že za sebou nemá desítky úspěšných filmů. A jejím přesto, že nezískal ani desítky pohárů v mezinárodních automobilových závodech.James Dean měl za sebou natáčení posledních dvou filmů – Rebel bez příčiny a Obr. A konečně mohl zase závodit. Objednal si speciál Lotus Mk10 v té době s progresivní novinkou – kotoučovými brzdami. Výrobce však nestíhal, tak Dean sáhl po tom, co bylo k dispozici.

reklama

Koupil stříbrné Porsche 550 Spyder, dal si na něj namalovat číslo 130 a nad zadní nárazník jméno své budoucí „rakve“ „Little Bastard“.

Herec 30. září roku 1955 jel ve svém zbrusu novém voze  na automobilovou rally v Salinas ve státě Kalifornie. Původně si chtěl nechat auto na místo závodů dovézt, ale bylo mu doporučeno se v něm před závody projet. To se mu však stalo osudným. Ve třičtvrtě na šest večer se na silnici 466 čelně střetl s vozem Ford Tudor 1950. Při nárazu si zlomil vaz a utrpěl mnoho vnitřních zranění, kterým při převozu do nemocnice podlehl.Rozbitý vůz odkoupil George Barris, který se později proslavil stavbou všemožných filmových aut, a prodal z něj motor a převodovku Troyovi McHenrymu a Williamu Eschrichovi. Ti namontovali díly do svých vozů a pak v nich proti sobě závodili. McHenry přitom ztratil nad vozem kontrolu, narazil do stromu a zemřel. Eschrid byl vážně zraněn při převrácení jeho auta ve vjezdu do zatáčky.


Zbytek vraku Barris zapůjčil kalifornské dálniční hlídce, aby jej vystavovala jako výstražné memento pro řidiče. Auto bylo uložené do garáže spolu s dalšími vraky. Jenomže garáž vyhořela a jediné auto bez vážných poškození byl Malý bastard.

reklama

Auto pak bylo několikrát vystavováno, při jednom převozu se vrak uvolnil z korby a spadl na řidiče George Barhuisa, kterého zabil. Celý incident na silnici způsobil i další smrtelnou nehodu.

Média si samozřejmě událostí všímala a náležitě je rozmazávala.  Auto svou existenci ukončilo stylově: cestou z výstavy z Los Angeles zpátky ke svému majiteli zmizelo ze zapečetěného kontejneru. Po Deanově smrti byly do kin uvedeny jeho poslední dva filmy – Rebel bez příčiny a Obr. James Dean byl za oba posmrtně nominován na Oscara a stal se definitivně legendou.

Napište váš názor

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Využíváme Akismet k redukci spamu. Zjistěte více.

Přidat na Seznam.cz
Nahoru