Menu

Co je nového?

Závodní tým Toyoty výrazně posiluje! Přichází Ogier, Evans a Rovanperä

Sdílení
Foto: Toyota

Soutěžní tým Toyota Gazoo Racing WRT potvrdil atraktivní složení zbrusu nové jezdecké sestavy pro sezónu 2020. K týmu se připojí šestinásobný mistr světa WRC Sébastien Ogier, zkušený jezdec a vítěz několika rallyových podniků Elfyn Evans a vycházející hvězda Kalle Rovanperä společně s příslušnými navigátory.

reklama

Ogier coby držitel šesti mistrovských titulů pro závodní jezdce v řadě (2013 až 2018) dominoval v minulosti společně s navigátorem Julienem Ingrassiou soutěžím WRC. 35letý francouzský pilot, hladový po znovunabytí mistrovského titulu a navýšení počtu vítězství (doposud 47), podepsal smlouvu s Toyotou na závodní sezónu 2020, čímž vyjádřil důvěru ve vůz a tým, který s Ottem Tänakem v roce 2019 vybojoval mistrovský titul pro závodní jezdce.

Evans sice dosáhl prvního vítězství v roce 2017 na domácí půdě ve Walesu, ale osvědčil se jako rychlý jezdec se stabilními výsledky na nejrůznějších površích a za různorodých podmínek, které mohou ve WRC nastat.

30letý jezdec s navigátorem Scottem Martinem pojede za Toyotu v následujících dvou sezónách, čímž naváže na blízké pracovní vztahy, které započaly již v roce 2019.

reklama


Rovanperä v roce 2020 zahájí svoji nováčkovskou sezónu za volantem vozu WRC v pouhých 19 letech, avšak mladík z Finska je již dlouho považován za jednoho z nejnadějnějších talentů tohoto odvětví. Yaris WRC si mohl otestovat již jako 16letý a nyní podepsal s týmem smlouvu na dva roky. Rovanperä s navigátorem Jonnem Halttunenem získali v roce 2019 titul WRC 2 Pro díky pěti vítězstvím v 11 startech, čímž prokázali svou připravenost postoupit na další úroveň.


„Z jezdecké sestavy, kterou se nám podařilo dát dohromady na příští sezónu, mám velkou radost. Jsem přesvědčen o tom, že skvěle vyváží náš tým, protože v příštím roce i do budoucna plánujeme získávat další mistrovské trofeje,” říká k nové sestavě týmu jeho šéf Tommi Mäkinen.

„Jsme si vědomi Sébastienových kvalit a na spolupráci s ním i Julienem se již všichni těšíme. Myslím, že schopnost přitáhnout jezdce s takovou historií hodně vypovídá o tom, čeho jsme s tímto týmem za tak krátkou dobu dokázali. Elfyna jsme jako jezdce již nějakou dobu sledovali. Viděli jsme, že dokáže vyvinout rychlost k vítězství na prakticky jakémkoliv povrchu, ale současně umí jet podle potřeby i velmi chytře, a získat tak potřebné body. Kallea znám již od jeho útlého mládí a vždy mi bylo jasné, že v něm dřímá zvláštní potenciál. Stále se má hodně co učit, ale věřím, že je nyní na tento krok připraven. Chtěl bych poděkovat Ottovi a Martinovi, Jari-Mattimu a Miikkovi, stejně tak jako Krisovi a Sebovi za vše, co pro náš tým udělali. Přeji jim do dalšího jen to nejlepší,“ dodává Mäkinen.


Katalánská rallye: Ott Tänak získává vůbec první mistrovský titul


„Z nástupu do tohoto týmu mám rozhodně velkou radost. Je to pro mne další nová výzva a už se na ni těším. Na toto téma jsme hovořili již koncem rok 2016, a přestože jsme tenkrát k realizaci nedospěli, jsem nyní nadšen, že budu spolupracovat s tak kultovní značkou, jako je Toyota, stejně tak jako s mým idolem z dětských let, Tommim Mäkinenem. Máme v plánu dosáhnout společně úspěchů a pokusit se o další zisk mistrovského titulu. Máme zajímavou sestavu. Elfyna znám velmi dobře, protože jsme již dříve spolupracovali, a jsem si tedy jist, že může být pro tým také velkým přínosem; na druhé straně Kalle toho v rallye již hodně dokázal, takže má bezpochyby talent a jsem si jist, že se bude velmi rychle zlepšovat. Všichni tři jsme v týmu nováčci, takže to bude výzva sžít se s vozem i vším okolo, ale samozřejmě se vynasnažíme, abychom tento úkol zvládli co nejdříve,“ říká o svém novém angažmá Sébastien Ogier.

„Nástup do týmu Toyota Gazoo Racing je pro mne velkou příležitostí a mám ohromnou radost, že jsem na palubě,” říká Elfyn Evans.

„Tým dosáhl od svého zapojení do této soutěže před třemi lety velkých úspěchů, a tak se těším na to, že budu jeho součástí. Tommi sám o sobě dosáhl úspěchů jako závodní jezdec, a tak velmi dobře ví, co znamená jezdit na této úrovni. Naše dosavadní spolupráce byla skvělá a už se těším, až poznám lépe celý tým ještě před zahájením příští sezóny. Ročník 2019 nám přinesl smíšené výsledky – mínusem byly tři vynechané podniky kvůli zranění – ale také přišly dobré výsledky a výkony, protože jsme bojovali o vítězství v rychlostních zkouškách a pódiová umístění. Nyní to chci posunout ještě o kus dále, vítězit v rallye častěji a poznat, co lze v této nové kapitole dokázat. Bude také příjemné opět spolupracovat se Sébastienem; Vzhledem k jeho zkušenostem a dosavadním úspěchům je skvělé, že ho v týmu máme,“ dodává Evans.Napište váš názor

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Využíváme Akismet k redukci spamu. Zjistěte více.

Přidat na Seznam.cz
Nahoru