Menu

Co je nového?

Pánové, pozor! Ženy při sexu častěji touží po někom cizím, ukazuje výzkum

Sdílení

Stereotyp, nuda a celková nespokojenost v posteli může někdy přijít hned po skončení takzvané líbánkové fáze – tedy jakmile opadne počáteční feromonová bouře doprovázející vznik nového milostného vztahu. Někomu líbánková etapa vydrží jenom pár týdnů, jiným párům klidně i roky. Jenom málokterý vztah však odolá sexuálnímu stereotypu úplně.

reklama

„Podle našeho nedávného anonymního průzkumu mezi téměř sedmi tisíci lidmi je pro 96 % žen i mužů důležité, aby dlouhodobý vztah fungoval i po sexuální stránce, ale 4 z 10 přiznávají, že je jejich intimní život občas nuda,“ vysvětluje na úvod Michal Večeřa z českého online sexshopu YOO.cz. Jaké jsou rozdíly v reakcích mužů a žen na stereotypní situaci v sexu, zjišťovali autoři studie nedávno provedené na Univerzitě v Portu. Úkolem výzkumu bylo roztřídit lidi do skupin podle toho, jaká je intenzita a směřování jejich sexuální touhy, do jaké míry se jim daří ji naplňovat ve vztahu a jak je ovlivňuje, když to nejde.


Dotazovaní museli být starší osmnácti let a žít v monogamním vztahu, který trval minimálně dvanáct měsíců. Dále bylo nutné, aby se svým partnerem sdíleli domácnost. Více než 1500 osob, které prošly výběrem, pak muselo specifikovat, jak často je pro ně sex předvídatelný a nedostatečně vzrušující. Konečně byly tyto pokusné subjekty tázány, jak často a jak silně touží po sexu se svým partnerem – ale také s někým jiným. 

reklama

Lékem na nudu jsou nové zkušenosti 

Podle výsledků studie je možné ženy rozdělit do tří hlavních kategorií. Největší skupinu respondentek můžeme nazvat spokojenými partnerkami: v posteli se nenudily, hodně toužily po sexuálním kontaktu se svými partnery, a ostatní osoby je zas tolik nezajímaly. Ve druhé skupině byly dravé, vášnivé ženy, které si stěžovaly na nudu – na svého partnera takřka zanevřely a toužily především po sexu s jinými lidmi.

Třetí, nejmenší skupinu tvořily účastnice, které se nudily tak moc, že už v podstatě ani neměly chuť na sex. Ženy ve druhé a třetí kategorii byly také méně spokojené se svými vztahy v obecné rovině. 

Muži se oproti tomu dali celkem jednoduše rozdělit na dvě skupiny. Tu větší tvoří muži, kteří se nenudí a touží po svých partnerkách. Zbytek mužů se sice nudí, ale pořád touží po nějakém sexu, a to především s partnerkou. Jednoduše řečeno, mezi respondenty neexistuje muž, který by netoužil po sexu. Teprve když autoři studie začali mužům klást otázky ohledně celkové spokojenosti se vztahem, vyrazily jim jejich odpovědi dech. Ukázalo se totiž, že ani nuda v posteli, ani ztráta zájmu o sex nemají vliv na to, jak jsou muži spokojeni se vztahem jako takovým.


Spokojený pár v posteli

Tým vědců tedy došel k závěru, že když začnou intimní chvíle sklouzávat do stereotypu, ženy přestává bavit i celý vztah, zatímco muže to naopak podněcuje k ještě větší touze po partnerském sexu. „Je důležité si uvědomit, že nuda nemusí být nutně špatná,“ připomíná jedna z autorek výzkumu Leonor de Oliveira, a dodává: „Možná nám nuda pouze ukazuje, že je na čase něco změnit, aby nás zase bavil sex, který už máme.“ 

reklama

Její předchozí studie také ukázaly, že ke ztrátě zájmu o intimní kontakt vede neustálé střídání těch samých poloh (nebo absence jakéhokoli střídání poloh), ale také pocit, že pohlavní styk je něco jako pravidelný úklid koupelny. Tedy povinnost, kterou je prostě nutné čas od času přetrpět.

„Řešení často nemusíme hledat nijak složitě. Všichni to známe z každodenního života – stereotyp vzniká, když se pořád děje to samé. A když zkusíme něco nového, je to osvěžení – ať už je to nové hobby, jídlo, nebo v sexu nová poloha, pomůcka pro párové použití či některá z erotických her – třeba na role. Od sexuologů opakovaně slyšíme, že je potřeba odhodit stud a vzájemně si sdělit, co bychom chtěli vyzkoušet,” doplňuje své tipy Michal Večeřa.


Pár v posteli

Jak jsou spokojené Češky?

Po detailech o spokojenosti se sexuálním životem mezi Češkami pátral průzkum, kterého se zúčastnilo téměř šest tisíc žen. Z odpovědí dotázaných podobně jako v Portugalsku vyplynulo, že dvě třetiny Češek vůbec nemají pocit, že by jejich sexuální život byl nudný. Tento dotazník šel nicméně velmi hluboko do tajů tuzemské postelové zábavy a snažil se zjistit, v čem tkví jejich spokojenost. Účastnice nejčastěji potvrdily závěry, ke kterým došla i de Olivera: nejúčinnější ochranou proti nudě je zavádění neobvyklých poloh či praktik, stejně jako občasný nákup nové sexuální hračky. V jiném dotazníkovém šetření označilo 60 % českých žen (z 2500 respondentek) svůj sexuální život za velice uspokojivý. A to s dodatkem, že dosahují orgasmu buď pravidelně, nebo alespoň občas.

Ženy také odpovídaly, kolik orgasmů je potřeba, aby se cítily uspokojené. Pro většinu z nich je to minimálně jeden týdně. To téměř přesně odpovídá třem čtvrtinám žen, které mají sex jednou za týden nebo více. Přijde vám, že jeden orgasmus týdně je trochu málo, zvlášť když souložíte vícekrát? Pak vězte že drtivá většina českých žen, konkrétně 91,5 procenta, považuje za dobrý i takový sex, který nevede k orgasmu. 

Na základě všech těchto dat se tedy zdá, že sexuální nuda ve skutečnosti není tak závažný problém, jak by to na první pohled mohlo vypadat. Konkrétně ženy vůči ní mají poměrně vysokou toleranci a v případě, že nastane, mnohé si s ní dokáží poradit. Na druhou stranu je dobré vědět, že se jedná o fenomén, který někdy potrápí přibližně každého třetího z nás. Naštěstí není třeba propadat panice: podle všeho se upadající erotický náboj i vztah jako takový dají osvěžit už tím, že si dva po romantické večeři sdělí, na co dalšího mají chuť.


Napište váš názor

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Využíváme Akismet k redukci spamu. Zjistěte více.

Přidat na Seznam.cz
Nahoru