Menu

Co je nového?

Česká armáda se dočká modernizace vrtulníků Mi-171

Sdílení
Text: Jakub Fajnor, Foto: Shutterstock

V prosinci podepsali náměstek ministra obrany pro řízení sekce vyzbrojování a akvizic Lubor Koudelka a obchodní ředitel státního podniku LOM Praha Radomír Daňhel elektronicky smlouvu na modernizaci 15 vrtulníků Mi-171.

reklama

U všech 15 strojů budou nainstalovány nové palubní odpovídače, včetně specifických modulů zajišťujících jejich odolnost proti rušení protivníkem v rámci elektronického boje. U 8 vrtulníků bude navíc kompletně modernizován avionický systém, včetně nových komunikačních prostředků, navigačních systémů a multifunkčních displejů u obou pilotů.

U 3 vrtulníků bude nainstalována také odlehčená balistická ochrana pro snížení jejich hmotnosti a u jednoho vrtulníku bude přidán MEDEVAC kit umožňující leteckou přepravu raněných se zdravotním vybavením a lékařským doprovodem.

„S využitím dopravních vrtulníků Mi-171 v Armádě ČR se počítá ještě zhruba 15 let. Proto je nutné je modernizovat, aby vyhovovaly všem požadavkům na další provoz,“ uvedl náměstek Lubor Koudelka.

reklama

Vrtulník Mi-171
Vrtulníky Mi-171 by měly v české armádě sloužit ještě minimálně dalších 15 let

V konečné ceně 1,2 miliardy korun bez DPH je zahrnuto také vytvoření prototypového vrtulníku, na němž bude vyzkoušeno sladění všech výše uvedených modernizačních prvků. Platnost smlouvy je do října roku 2026. Vláda byla o veřejné zakázce na modernizaci vrtulníků informována 9. listopadu 2020.


Napište váš názor

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Využíváme Akismet k redukci spamu. Zjistěte více.

Přidat na Seznam.cz
Nahoru