Menu

Co je nového?

Blíží se Švédská rallye! Toyota bude usilovat o třetí triumf

Sdílení
Foto: Toyota

O víkendu se ve Švédsku pojede druhé kolo šampionátu WRC 2020, kterým je Švédská rallye. Tento podnik Toyota v posledních třech letech vyhrála hned dvakrát a brousí si zuby i na letošní ročník.


Jezdci Sébastien Ogier, jenž ve Švédsku v minulosti zvítězil již 3x, Elfyn Evans a Kalle Rovanperä mají za cíl navázat na svoji úspěšnou premiéru s vozy Toyota Yaris WRC na Rallye Monte-Carlo, kde si Ogier a Evans dojeli pro pódiová umístění, zatímco Rovanperä při své vůbec první účasti na nejvyšší úrovni rallyové soutěže dojel do cíle jako pátý.

Švédská rallye je jediným podnikem světového rallyového šampionátu FIA, který se pořádá kompletně na ledu a sněhu, nicméně kovové hřeby v pneumatikách pomáhají ke skvělému záběru, čímž se tento podnik stává jedním z nejrychlejších v rámci celého soutěžního kalendáře. Jezdci mohou opírat své vozy o sněhové závěje lemující cestu, a zatáčky tak projíždět ještě o něco rychleji.

Pro letošní ročník se organizátoři rozhodli trasu pozměnit z důvodu netypických klimatických podmínek během přípravy závodu. Akci tradičně zahájí ve čtvrtek večer superspeciálka v Karlstadu. V pátek se pojedou úseky Hof-Finnskog a Finnskogen v sousedním Norsku, plus nová rychlostní zkouška Nyckelvattnet na švédské straně hranice.Před příjezdem do servisního parku v Torsby se též uskuteční krátký sprint. Páteční trasa se zopakuje i v sobotu a následovat budou v neděli dva průjezdy měřeným úsekem Likenäs, přičemž druhý bude pořádán jako závěrečná Power Stage.


Poprvé se v rámci jednoho podniku objeví hned pět vozů Toyota Yaris WRC. Takamoto Katsuta tento podnik absolvuje jako druhé kolo celkem osmikolové kampaně s názvem ‚Toyota Gazoo Racing Rally Challenge Program‘; Jari-Matti Latvala se vrátí do závodu za soukromý tým, přičemž navigátora mu bude dělat Juho Hänninen, další z bývalých jezdců Toyoty.


„Na švédské rallye jsme jako tým v minulosti zatím dosahovali úspěchů, a tak v letošním ročníku opět cílíme na nejlepší výsledek. Vyskytly se určité otazníky ohledně toho, jaké budou vlastně podmínky, ale věřím, že pořadatelé budou schopni zařídit bezpečnou a senzační rallye jako vždy. Rallye Monte-Carlo nám vyšla velmi dobře, protože všichni noví jezdci se očividně s našimi vozy pěkně sžili, a tak jsem si jist, že všichni si povedou dobře i ve Švédsku. Z předchozích zkušeností víme, že v tomto podniku může hrát velkou roli postavení na trati, ale budeme si muset počkat na to, jaké podmínky příští týden vlastně budou,“ říká před Švédskou rallye šéf týmu Toyota Tommi Mäkinen.,,Švédskou rallye mám rozhodně rád. Je to kouzelný podnik, jediný v kalendáři kompletně pokrytý sněhem a jízda po tamějších cestách je tak opravdu specialita. Rozhodně doufám, že si letos opět povedu dobře. V minulosti jsem tam dosahoval úspěchů, ale v posledních pár letech to bylo trochu náročnější. Myslím, že zčásti kvůli mému postavení na trati, protože nástup ve Švédsku po získání vedoucí pozice v šampionátu bývá velmi náročný. Letos to bude trochu jiné, takže uvidíme, jak se s tím dokážeme poprat. Rallye Monte-Carlo bylo pro celý tým velmi dobrým zahájením sezóny a týmu se v minulosti velmi dařilo i ve Švédsku, takže doufejme, že tomu tak bude i tentokrát,“ těší se před startem jednička týmu Toyota Sébastien Ogier.


Závodní tým Toyoty výrazně posiluje! Přichází Ogier, Evans a Rovanperä


Napište váš názor

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Využíváme Akismet k redukci spamu. Zjistěte více.

Přidat na Seznam.cz
Nahoru