Menu

Co je nového?

Blog: Jak se šíří blbá novoslova

Sdílení
Text: Jiří Čepelák, Foto: Archiv autora/Luděk Kovář

Údajně poprvé slovo lepšolidé použil jistý Jaromír Soukup. Je-li to pravda, nevím, ani po tom nemíním pátrat.Ve vánočním proslovu ho použil prezident a přiznal, že se mu hodí do jeho repertoáru. Nedivím se, vždyť jeho termín pražská kavárna je již příliš obehraný.


K mému překvapení jsem v České televizi slyšel toto paslovo i z úst uznávaného literáta Jáchyma Topola, a to bez náznaku uvozovek. Náhle kvůli tomu, že zmíněný výraz vyslovil i nositel hodně slavného jména, začíná tento novotvar nabývat schopnosti stát se běžně používaným – když to řekl Topol, tak proč ne. Usoudí možná leckterý publicista a poté také řada dalších lidí. Naše slovní zásoba stojí před nebezpečím dalšího zaplevelení.


Několikrát v nedávném minulu byla některá česká slova obohacena o nové významy. Tunelování je už pojmem i v ekonomice a následně také v trestním řízení.

Krátkodechý ministr Kocourek odklonil pár milionů před manželkou, když se rozváděl a chlapsky svoji funkci rychle oželel. Kdo je takového ústupu dnes schopný? Avšak jím objevený nový význam slova se vžil.

Hloupě vymyšlené slovo, motivované jen potřebou nějak nově hanit řady kritiků nezahrnu do svého slovníku ani náhodou. Není ani nijak definován jeho význam. Tak mu (možná bláhově) přeju brzkou lingvistickou smrt.


Děkuji za přečtení.                                                                                Jiří Čepelák


Chcete se také na stránkách Mzone.cz podělit o svůj názor nebo se vypsat z něčeho, co vás trápí? Blogovat můžete i vy! Své příspěvky zasílejte na e-mail redakce@mzone.cz a do předmětu uveďte heslo „Blog“.

Napište váš názor

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Využíváme Akismet k redukci spamu. Zjistěte více.

Přidat na Seznam.cz
Nahoru