Menu

Co je nového?

Blog: Je Macron snílek, nebo naplánoval zázrak?

Sdílení
Text: Jiří Čepelák, Foto: Archiv autora/Twitter

Erbovní katedrálu Francie stavěli kdysi téměř 200 let. Její část shořela během dlouhého večera a následující noci. I dříve častokrát čelila zkáze a podobně jako pražský Svatovítský chrám byla vždy zachována a zároveň doplňována.

reklama

Nyní ten nejmladší francouzský prezident prohlásil, že do pěti let bude obnovena. Ne, že bych si to nepřál. Jenže na rozdíl od toho idealistického prognostika si nemyslím, že lze v případě rozhodnutí o obnově ikonické stavby předjímat jakékoli termíny.

Pětileté plány byly komunistickým podvodem. Za jakých okolností se papírově plnily, ponechme historikům. Nevěřím, že by francouzští odborníci panu prezidentovi řekli: Za pět let bude katedrála vypadat jako před ohnivou katastrofou. Spíš za tím vizionářským prohlášením vidím jakýsi politický marketing.

Je obdivuhodné, že celosvětová (hlavně křesťanská) solidarita smazává rozdíly mezi boháči a méně majetnými. Morální hodnota stovek milionů je stejná jako desítky eur od lidí, kteří denně váží každou vydanou minci. Jsem hodně zvědav, zda se mezi dárci objeví také nějaké nenáboženské neziskovky.

reklama


Francie po právu děkuje pěti stovkám hasičů, pro něž bude patrně třeba hodně rychle vyrobit spoustu vyznamenání. A docela si přeju, aby se splnění Macronova plánu příliš nezpozdilo.


Děkuji za přečtení.                                                                   Jiří Čepelák


Chcete se také na stránkách Mzone.cz podělit o svůj názor nebo se vypsat z něčeho, co vás trápí? Blogovat můžete i vy! Své příspěvky zasílejte na e-mail redakce@mzone.cz a do předmětu uveďte heslo „Blog“.

reklama

Napište váš názor

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Využíváme Akismet k redukci spamu. Zjistěte více.

Přidat na Seznam.cz
Nahoru