Menu

Co je nového?

Blog: Ježíšmarjá, spalničky!

Sdílení
Text: Jiří Čepelák, Foto: Archiv autora/Depositphotos

Vděčným tématem posledních týdnů se pro média stala nepříjemná infekční choroba. Ještě před pár lety byla u nás naprosto ojedinělá.


Nyní již tak výjimečnou není, a proto se jí tak horlivě zabývá tisk, televize i rozhlas. Máme v ČR od začátku roku něco přes 420 pacientů, kteří onemocněli spalničkami. Na 35 tisíc obyvatel tak připadá jeden nemocný a to má k epidemickým hodnotám hodně daleko.

Šéfové a pracovníci sdělovacích prostředků se této informace chytli jako cosi košile a přímo si ji hýčkají a mazlí se s ní. Spalničky jsou zkrátka hitem.

Zpovídaní lékaři za příčinu neblahé situace označují snižující se proočkovanost, a tudíž zvýšenou náchylnost k onemocnění. Jsem příliš pohodlný na to, abych pátral, který ze spousty ministrů (či ministryň) dopustil, že odmítnutí očkování není postihováno.


Blog: Úplatky mají různou podobu


Nechci zlehčovat chorobu, jež působí starosti lékařům a potíže pacientům. Ani nevolám po mlčenlivosti. Vadí mi mánie o té nemoci takřka denně mluvit nebo psát a vyvolávat tak možný pocit ohrožení. Zapřisáhlí odpůrci očkování (a není jich nijak mnoho) se ke změně svého přístupu přesvědčit nenechají. Dotyčný(á) šéf(ka) ministerstva svou někdejší benevolenci neoznačí za omyl, jehož následky nedokázal předvídat.

Vzbuzování strachu z nákazy, která hrozí méně než chřipka, je nezodpovědné. Nenechat vlastní děti očkovat je hloupé rozhodnutí a sankce by byly namístě. Ostatně za strašení také.

Děkuji za přečtení.                                                                   Jiří Čepelák


Chcete se také na stránkách Mzone.cz podělit o svůj názor nebo se vypsat z něčeho, co vás trápí? Blogovat můžete i vy! Své příspěvky zasílejte na e-mail redakce@mzone.cz a do předmětu uveďte heslo „Blog“.

Napište váš názor

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Využíváme Akismet k redukci spamu. Zjistěte více.

Přidat na Seznam.cz
Nahoru