Menu

Co je nového?

Blog: Úplatky mají různou podobu

Sdílení
Text: Jiří Čepelák, Foto: Archiv autora/Pexels

Mohl bych se příslušnému útvaru policie přiznat, že dávám úplatky „svým“ pražským lékařkám. Párkrát za rok k nim z venkova jedu sto kilometrů kvůli prevenci, případně pro recept na léky, které mi předepisují. Okolo Vánoc jim i sestrám vždy přivezu sklenici jader vlašských ořechů.

reklama


Můj strom je naštěstí dost plodivý, a tak můžu úrodou potěšit řadu lidí. K těm lékařkám chodím (dnes tedy jezdím) přes čtvrtstoletí. Jedna mé zuby a druhá celkové zdraví za ta léta dobře znají. Mí sousedé se trochu podivují, že na prohlídku ke stomatoložce jedu tu dálku, abych častokrát slyšel: všechno je v pořádku.


Ovšem jsem starší člověk a nemám rád změny. Ono už jen přestěhování z Prahy na vesnici bylo dost náročné. Ještě abych na stará kolena měnil doktorky, ne a ne. Cestovat za doktorkami mi nečiní potíže a dokud budu moci řídit auto, budu jim vozit drobnou pozornost v podobě vyloupaných ořechů, abych jim lehce oplatil jejich péči o mé zdraví. Někdo by to, pravda, mohl považovat za úplatek, ale to bych se s ním dostal do debaty poněkud vášnivé.

reklama

Blog: Davy cizinců mi Prahu nezoškliví


Stejně tak obdarovávám rodinu mého polského přítele, když se jednou za čas sejdeme, a rovněž tak organizátorku našich abiturientských srazů. Jsem asi takový ořechový dárce.

Mohla by to policie pokládat za úplatek? Vždyť úplatky se dávají kvůli nějakým očekávaným výhodám. Já však žádné nevyžaduji. Je mi příjemné, když můžu vyjádřit vděk za vlídné zacházení či za přátelství malou radostí obdarovaných.

Za to děkuji svému vzrostlému ořešáku, který chrání mé stavení před letním pražícím sluncem a nabízí mi možnost těch „úplatků“.

Děkuji za přečtení.                                                                                Jiří Čepelák

reklama

Chcete se také na stránkách Mzone.cz podělit o svůj názor nebo se vypsat z něčeho, co vás trápí? Blogovat můžete i vy! Své příspěvky zasílejte na e-mail redakce@mzone.cz a do předmětu uveďte heslo „Blog“.

Napište váš názor

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Využíváme Akismet k redukci spamu. Zjistěte více.

Přidat na Seznam.cz
Nahoru