Menu

Co je nového?

Blog: Komu posloužil nejapný průzkum

Sdílení
Text: Jiří Čepelák, Foto: Archiv autora/Repro ČT

V závěru Vánočního poselství citoval prezident výsledky jednoho průzkumu, který provedlo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM) v listopadu. Ten se snažil zjistit, jakou důvěru mají u občanů mimo jiné instituce také televize a církve.

reklama


Centrum tento výzkum „důvěry vybraným institucím veřejného života“ provádí dvakrát ročně. Překvapuje mě, že CVVM je ochotno takový podivný vějíř institucí opakovaně zkoumat. Například sdělovací prostředky jsou v něm rozděleny na tisk, rádio, internet a televizi. Naproti tomu dělostřelectvo, letectvo a další vojenské součásti jsou logicky shrnuty pod pojem armáda.


Přestože média byla rozčleněna na základní druhy, nebyl vůbec brán zřetel na jejich strukturu. Třeba tisk je přinejmenším odborný, zábavný, bulvární, zpravodajský a, ať chceme nebo ne, tiskem nutno rozumět i knihy. V případě televize a rádia je zapotřebí vzít v potaz, že máme stanice soukromé a veřejně právní. Mají se občané vyjádřit k té či oné součásti, to není upřesněno, ale výzkumníky to z klidu nevyrušuje. Domnívám se, že výpovědní hodnota průzkumu s tak neuvěřitelně neurčitým zadáním je velice mizivá.

reklama

Zajímavé by asi také bylo vědět, jak lidé důvěřují například hasičům, zdravotníkům, učitelům či státním úředníkům, kteří výrazně ovlivňují jejich život. To však centrum nezajímá.

Církví je značná řada a může důvěřovat katolík protestantovi a obráceně? Podobná situace je v bodu odbory. Naštěstí dnes nejsou (zatím) jednotné (starší si pamatujeme ROH), nýbrž profesně rozrůzněné, Nevím, zda členové některých odborových organizací, které nejsou součástí Českomoravské konfederace odborových svazů, tomuto sdružení věří, ale že věří sami sobě, to je velmi pravděpodobné. A tak si myslím, že i zde je hodnověrnost odpovědí minimálně na pováženou.

Námitek proti zmíněnému výzkumu by bylo možné uvést více, leč všeho s mírou a obávám se, že jsem ji skoro přeplnil.

Prezident se s gustem sobě vlastním, využiv zpackaného výzkumu, znovu opřel do novinářské obce. No, nic nového. Stejně jako v celé jeho svatoštěpánské promluvě. Kdo ono „poselství“ neposlouchal, o nic nepřišel. Naopak, měl čas věnovat se činnostem mnohem zajímavějším.

Děkuji za přečtení.                                                                                Jiří Čepelák

reklama

Chcete se také na stránkách Mzone.cz podělit o svůj názor nebo se vypsat z něčeho, co vás trápí? Blogovat můžete i vy! Své příspěvky zasílejte na e-mail redakce@mzone.cz a do předmětu uveďte heslo „Blog“.

Napište váš názor

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Využíváme Akismet k redukci spamu. Zjistěte více.

Přidat na Seznam.cz
Nahoru