Menu

Co je nového?

Blog: Kouzlit s čísly je někdy ošidné

Sdílení
Text: Jiří Čepelák, Foto: Archiv autora/Depositphotos

Jsem rád, že dokážu udržet vlastní rozpočet v únosných mezích, vždyť mě naštěstí nic nenutí k zadlužování. Rozumět státnímu rozpočtu, na to se tedy ani náhodou necítím, natož abych ho mohl komentovat.


Jinak jsou na tom šéfové ministerstva financí. Současná ministryně Alena Schillerová se výsledky rozpočtu dosaženými v loňském roce pochlubila právem jen částečně. Protože se chlubí cizím peřím, totiž úspěšností české ekonomiky. Ta je důvodem, že místo plánovaného schodku se objevil přece jen drobný přebytek.


Neopomněla zdůraznit, že jedním z faktorů kladného čísla je zlepšený výběr daně z přidané hodnoty (DPH), a to díky zaklínadlu „elektronická evidence tržeb“ (to je ona koktavá zkratka EET). Právě toto její nadšení naopak kritizoval někdejší vedoucí stejného úřadu Miroslav Kalousek: Konečné příjmy z DPH za těmi plánovanými zaostaly o přibližně dvě miliardy.

Kdo se v tom má vyznat? Celková čísla jsou lepší než ta minulá, vláda se plácá po zádech, opozice mručí.

Příjmy z DPH jsou skutečně asi o 13 miliard vyšší než v roce 2017, ale za plánem opravdu kulhají o ty dvě miliardy. Podle paní ministryně za to může odložená účinnost dalších etap EET, jinak by to prý bylo mnohem lepší. To je však ono zrádné kdyby, jehož platnost nelze prokázat.


S čísly se dá snadno čarovat a různě je vykládat, zvláště v tomto případě. Každým kouzlem chce autor ohromit diváka a úspěchu dosahuje díky záměrně odváděné či nasměrované pozornosti. Jsa účasten kouzelnického vystoupení, vím, že nesleduju kouzlo, ale trik. Nemusím ho odhalit nebo prohlédnout, přesto zůstává pouhým trikem.


Děkuji za přečtení.                                                                                Jiří Čepelák


Chcete se také na stránkách Mzone.cz podělit o svůj názor nebo se vypsat z něčeho, co vás trápí? Blogovat můžete i vy! Své příspěvky zasílejte na e-mail redakce@mzone.cz a do předmětu uveďte heslo „Blog“.

Napište váš názor

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Využíváme Akismet k redukci spamu. Zjistěte více.

Přidat na Seznam.cz
Nahoru