Menu

Co je nového?

Blog: Malá bilance úspěchů, závad i nástrah

Sdílení
Text: Jiří Čepelák, Foto: Archiv autora/Depositphotos

Žijeme v roce 30. výročí konce totality. Je to výzva ke zhodnocení oněch let. Pohled na zápory, klady, úspěchy nebo prohry.

reklama

Na prvním místě významných jevů stavím zrušení trestu smrti. To byl vstup do společnosti humanistických států.


Litoval jsem rozdělení Československé federativní republiky, avšak ukázalo se, že to bylo ku prospěchu obou národů a má tehdejší neprozíravost mě vůbec nemrzí. Říkám si, že rozum je leckdy lepší než emoce.

reklama

Pak se stala naše republika členem NATO a já nadšeně hovořil se svým polským přítelem: Janku, teď už věřím, že návrat starých pořádků není možný.

Kolik politiků krátce po změně systému vykřikovalo o nutném důrazu na vzdělání. Bohužel jen mluvili a výsledkem je, že vzdělávání je stále daleko za potřebami společnosti. Prodávat vysokou hodnotu české práce, to bylo další vábivé heslo. Dočkali jsme se toho, že jsme z velké části montovnou. A modernizace infrastruktury? To je také pořádný nezdar.


Díky spoustě jedinců, kteří měli odvahu, chuť a energii starat se sami o sebe, ba dokonce nabízet práci jiným, má česká ekonomika v poslední době pozoruhodné výsledky. Představitelé státu jim sice slovně chtějí pomáhat, ve skutečnosti je trápí řadou hloupých nařízení.


Blog: Trpká výročí varují


Jako samozřejmost bereme volné cestování do zahraničí, jakož i možnost pracovat tamtéž. Na rozdíl od časů takzvaného reálného socialismu jsou nám bez prodlev dostupné nejnovější technologie.

reklama

Uzavřu stručné bilancování snad přehnaně nabádavě a slovy možná příliš nadnesenými. Važme si svých svobod, užívejme si prosperity, v níž žijeme. Usilujme o to, abychom v prosperitě pokračovali a dávejme pozor, abychom ani kousku svobod nebyli plíživě zbavováni.

Není to vůbec jednoduché a nástrah je spousta. Je třeba bez přestání je rozpoznávat a neúnavně jim vzdorovat. Myslím, že toho jsme schopni.Děkuji za přečtení.                                                                   Jiří Čepelák


Chcete se také na stránkách Mzone.cz podělit o svůj názor nebo se vypsat z něčeho, co vás trápí? Blogovat můžete i vy! Své příspěvky zasílejte na e-mail redakce@mzone.cz a do předmětu uveďte heslo „Blog“.


Napište váš názor

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Využíváme Akismet k redukci spamu. Zjistěte více.

Přidat na Seznam.cz
Nahoru