Menu

Co je nového?

Blog: Někdy i hloupost rozvíjí češtinu

Sdílení
Text: Jiří Čepelák, Foto: Archiv autora/Youtube

Jedním z důvodů vzniku nových významů běžných slov je patrně neochota nazývat věci pravým jménem a potřeba hledat výrazy na první poslech jemnější. Jenomže ono kýžené zjemnění vzápětí obecenstvo odhalí jako marný obranný pokus a demaskovaný autor se před veřejností vlastně sám zpochybnil.

reklama


Bývalý ministr Kocourek se před časem obával říct, že před rozvodem zašantročil část majetku, aby se o něj nemusel dělit, a tak ho svými slovy „odklonil“. V podstatě humorně nově použité obyčejné slůvko se alespoň na nějakou dobu stalo součástí naší slovní zásoby.


Nyní objevili novináři a politologové nové významy pro nepříliš obvyklá, přesto srozumitelná slova. Juniorní a seniorní už neznamená jen mladší a starší, nýbrž také slabší a silnější.

reklama

Současnou vládní koalici tak podle jazykových novátorů tvoří seniorní ANO 2011 a juniorní ČSSD, která loni slavila 140 let (komunisty narušeného) trvání.

To jsou paradoxy, řekly by postavy z Havlovy Audience. Mimochodem jedna z mála vět pana prezidenta, která pronikla do českého lidového výraziva.


Ta naše čeština zkrátka nabízí spoustu možností každému. Básníkům i lidem skutečností poněkud zaskočeným.


Děkuji za přečtení.                                                                                Jiří Čepelák

reklama

Chcete se také na stránkách Mzone.cz podělit o svůj názor nebo se vypsat z něčeho, co vás trápí? Blogovat můžete i vy! Své příspěvky zasílejte na e-mail redakce@mzone.cz a do předmětu uveďte heslo „Blog“.

Napište váš názor

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Využíváme Akismet k redukci spamu. Zjistěte více.

Přidat na Seznam.cz
Nahoru