Menu

Co je nového?

Blog: Smiřme se se smrtí velkého autora

Sdílení
Text: Jiří Čepelák, Foto: Archiv autora/Youtube

Někteří lidé možná ani můj příspěvek nedočtou, když pochopí, že se se smutkem a úctou chci rozloučit s Jiřím Stránským.

reklama

Jeho osudem bylo prožít část života v komunistických vězeních. Jeho posláním však bylo zhovadilosti, které zažil a jichž byl svědkem, ozřejmovat ve svých knihách a scénářích.


Podle jeho předloh vzniklo několik filmů a zejména jeden veliký televizní seriál. Ve Zdivočelé zemi je zachyceno téměř půlstoletí československých dějin, jak je v každodenních starostech prožívala řada různorodých postav. Nutno říct, že jsou to postavy životné a uvěřitelné.

reklama


Hynek Bočan byl nejen režisérem tohoto výjimečně rozsáhlého televizního díla. Byl to také dlouholetý Stránského přítel.

Můj empatický syn řekl: Jak to ten Hynek přežije? Myslím, že těžko, stejně jako všichni, kdo ho měli i bez osobního poznání v lásce a úctě.

Domnívám se, že zvláště Zdivočelá země udělala velice záslužnou práci pro pochopení dějin. Totiž pro pochopení toho, jak neodpustitelně se komunistický režim choval a kolik zla spáchal. Nikoli odhalování, nýbrž neustálé připomínání těch zločinů bylo hlavním důvodem Stránského tvorby.


Blog: Malé máchovské výročíAni komunistickým darebům, ať hloupým nebo vychytralým, nepřeju smrt. Jen je mi líto a vnímám jako jakousi nespravedlnost, že Jiří Stránský už nemůže nikoho obejmout. A ti druzí i za hranicí 90 let nic nepochopili, nejsou schopni připustit své viny a soudy jsou na ně krátké.


Pane Stránský, díky Vašemu dílu mi nebudete chybět a moje úcta se časem nemůže zmenšovat.Děkuji za přečtení.                                                                   Jiří Čepelák


Chcete se také na stránkách Mzone.cz podělit o svůj názor nebo se vypsat z něčeho, co vás trápí? Blogovat můžete i vy! Své příspěvky zasílejte na e-mail redakce@mzone.cz a do předmětu uveďte heslo „Blog“.


Napište váš názor

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Využíváme Akismet k redukci spamu. Zjistěte více.

Přidat na Seznam.cz
Nahoru