Menu

Co je nového?

Blog: Stálá stanice na Měsíci zůstává snem

Sdílení
Text: Jiří Čepelák, Foto: Archiv autora/NASA

Blíží se padesáté výročí slavného výroku Neila Armstronga: Je to malý krok pro člověka, ale velký skok pro lidstvo. Jenže ten skok zůstává desítky let nedokončený.

reklama

Byl jsem v dětství vášnivým čtenářem sci-fi knih (tehdy se nazývaly vědecko fantastickou literaturou) a snil jsem nad stránkami o tom, jak člověk proniká do vesmíru.

Jednou ve středu, když jsem chodil do sedmé třídy, se uprostřed vyučování ozval školní rozhlas: Pozor, pozor, mimořádné hlášení… Nepamatuji si text oné relace, ale dodnes vidím, jak po oznámení, že první člověk obletěl Zemi v kosmické lodi, my hbitější jsme vyskočili na katedru, jako bychom chtěli být blíž reproduktoru a lépe slyšeli tu úžasnou zprávu.

Asi za čtrnáct dní jsem se mačkal na Václaváku s mnoha tisíci dalších zvědavců, kteří si nechtěli nechat ujít pohled na Jurije Gagarina, jenž v otevřené limuzíně projížděl Prahou.

reklama

Blog: Trpká výročí varují


Po řadě let, už jako mladý dospělý, jsem koncem července zašel do hospůdky na pár piv a potom doma dlouho čekal na několikrát odkládaný začátek přímého televizního přenosu z vesmírné dálky. První Američan se chystal vystoupit na měsíční povrch. Nevím, v kolik hodin ta chvíle přišla, bylo už po rozbřesku, když jsem se dočkal. Konečně!

Byl jsem šťastný, že se to povedlo, že to lidé dokázali. Vraceje se k dětským snům, doufal jsem, že za pár desítek let zamíří kosmické koráby s lidskou posádkou dál.

Zatím se tak nestalo, a dokonce návštěvy na Měsíci po nějaké době přestaly. Možná, že je ta trvající přestávka v dobývání nebeských těles dobře. Snad bylo na místě zkoumat vesmír jen z oběžných drah kolem Země.


Můj dávný dětský sen, jejž roznítili Lem, Strugačtí, Běhounek a jiní tvůrci fantastických příběhů, trvá. Protože, jak se vzletně říká, jednou nám Země bude malá a Měsíc je nejblíž. A touhu překonávat hranice má asi člověk v genech.

reklama


Děkuji za přečtení.                                                                   Jiří Čepelák


Chcete se také na stránkách Mzone.cz podělit o svůj názor nebo se vypsat z něčeho, co vás trápí? Blogovat můžete i vy! Své příspěvky zasílejte na e-mail redakce@mzone.cz a do předmětu uveďte heslo „Blog“.


Mimozemšťané mohou žít 33 tisíc světelných let od Země. Proč jsme je ještě nenašli?


Napište váš názor

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Využíváme Akismet k redukci spamu. Zjistěte více.

Přidat na Seznam.cz
Nahoru