Menu

Co je nového?

Blog: Žactvo by zrušilo hodiny češtiny

Sdílení
Text: Jiří Čepelák, Foto: Archiv autora/Depositphotos

Český statistický úřad zveřejnil výsledky svého minisčítání mezi žáky základních škol. V odpovědi na otázku, který předmět byste zrušili, školáci překvapivě na prvním místě neuvedli matematiku, nýbrž zpěv a hned poté češtinu.

reklama

O čem svědčí toto alarmující zjištění? O tragickém selhání výchovného systému, který nedovede u dětí vyvolat kladný vztah k rodnému jazyku. O bláhovém pocitu děcek, že přece se česky nemusíme učit, když tak mluvíme odmalička. O stále více převládajícím názoru, že se můžu vyjadřovat, jak chci, bez ohledu na jazyková pravidla.


A možná (u těch starších) i o přesvědčení, že důležitější je umět dobře anglicky, protože to je jazyk světový. Jak smutné svědectví podává závěr šetření na dvou tisícovkách škol u 26 000 zpovídaných jedinců! Svědectví o úpadku české společnosti.

reklama

Tu mládež sotva někdo účelově manipuloval, jsem přesvědčen, že odpovědi byly spontánní.

Je z nich zřejmé, že vztah k vlasti, jenž je mimo jiné tvořen „vlastnictvím“ mateřštiny, klesá do hrozivých hlubin.


Nenamítám nic proti zvyšování platů státních úředníků či učitelů. Ale budou jejich vyšší příjmy zárukou lepší výuky nejen češtiny? Jsem v tomto skeptický. Je to, jak se říká, běh na dlouhou trať. Jsou ti zodpovědní ochotni a schopni vůbec vystartovat?


Děkuji za přečtení.                                                                                Jiří Čepelák


Chcete se také na stránkách Mzone.cz podělit o svůj názor nebo se vypsat z něčeho, co vás trápí? Blogovat můžete i vy! Své příspěvky zasílejte na e-mail redakce@mzone.cz a do předmětu uveďte heslo „Blog“.

Napište váš názor

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Využíváme Akismet k redukci spamu. Zjistěte více.

Přidat na Seznam.cz
Nahoru