Menu

Co je nového?

Chemický pozorovatel musí umět ovládat přístroje v rukavicích i poradit veliteli

Sdílení
Text: Zuzana Králová, Foto: AČR

Dokáže ovládat přístroje radiačního a chemického průzkumu, ochrannou masku si správně nasadí i o půlnoci a především je poradním orgánem velitele v oblasti ochrany proti zbraním hromadného ničení. To je chemický pozorovatel.

reklama

Tato funkce by měla být na každé rotě zastoupena minimálně dvěma vojáky. Protože jich je stále nedostatek a kurzů je kvůli koronaviru méně, rozhodli se příslušníci 15. ženijního pluku se záštitou Vojenské akademie Vyškov uspořádat externí kurz pro své vojáky přímo v posádce Bechyně. První týden se desítka ženistů 15. ženijního pluku věnovala pouze teorii.

„Nejprve se seznámili s bojovými chemickými látkami, rozdělením zbraní hromadného ničení, jak probíhá radiační a chemický průzkum a celkově s prostředky, které má chemický pozorovatel k dispozici pro hodnocení radiační a chemické situace v rozmístění své jednotky,“ popsala zlomek náplně teoretické části výuky vedoucí kurzu poručice Jitka Hladíková.

Nově získané znalosti si pak vojáci vyzkoušeli během praktické části. Pro chemického nováčka desátníka Šimona Abraháma byla nejzajímavější práce s přístroji: „Nikdy před tím jsem se s nimi v armádě nesetkal, a tak mi to připadalo velmi zajímavé. Když jsme pak museli pracovat v oblecích, s maskou a celý přístroj si připravit a ovládat v rukavicích, nebylo to vůbec jednoduché.“

reklama

Chemický pozorovatel

I přístroje ze 70. let

„Pro průzkum používáme stará i nová zařízení. Od chemického průkazníku CHP-71 ze 70. let, který slouží k detekci bojových chemických a průmyslových nebezpečných látek, a dozimetrického přístroje DP-86, až po novou soupravu pozorovatele, která obsahuje například radiometr RDS 200, určený k měření úrovně radiace a stupně radioaktivní kontaminace,“ upřesnil instruktor kurzu rotmistr Jindřich Pajchl.


Jednu z nejlepších ochranných masek v NATO mají Češi

Kromě měřících přístrojů vojáci zkoušeli také ochranné obleky FOP-96 s maskáčovým vzorem a ochrannou masku OM 90, která je součástí výstroje každého vojáka. „Podle mě je to jedna z nejlepších ochranných masek v rámci armád NATO, která se v současné době používá. Je vyrobena ze speciálního materiálu, který je lehko udržovatelný,“ dodal Pajchl.


Chemický pozorovatel

Zprávám o CBRN nebezpečí musí rozumět i vševojskový velitel

Mezi další dovednosti chemického pozorovatele patří i předávání zpráv CBRN (Chemical, Biological, Radiological, Nuclear). „Jedná se o standardizovaný formát zpráv, který používají všechny armády NATO k předávání dat o radiační, chemické a biologické situaci. Pozorovatel by měl umět tyto zprávy vytvářet, dešifrovat, a také adekvátně předávat svému veliteli. Na základě právě těchto informací je i vševojskový velitel schopen přijmout účinná opatření, aby chránil svoji jednotku před účinky zbraní hromadného ničení nebo průmyslových nebezpečných látek,“ vysvětlila další téma kurzu Jitka Hladíková.


Napište váš názor

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Využíváme Akismet k redukci spamu. Zjistěte více.

Přidat na Seznam.cz
Nahoru