Menu

Co je nového?

V Řecku vznikne první elektromobilní ostrov

Sdílení
Foto: Volkswagen

Koncern Volkswagen uzavřel s Řeckem dohodu o výstavbě průkopnického systému mobility na středomořském ostrově Astypalaia. Současný systém dopravy na tomto ostrově přejde na elektromobily a energie z obnovitelných zdrojů.

reklama

V dlouhodobém horizontu se Astypalaia stane ostrovem, který bude vzorem pro klimaticky neutrální mobilitu. Příslušnou smlouvu podepsali na začátku listopadu ve Wolfsburgu a Aténách Konstantinos Fragogiannis, náměstek ministra zahraničí pro ekonomickou diplomacii a otevřenou zahraniční politiku Řecké republiky, a Herbert Diess, předseda představenstva koncernu Volkswagen. Nové služby v oblasti mobility, jakými jsou například sdílení vozidel nebo jízd, přispějí ke snižování intenzity dopravy a zvyšování její kvality.

Elektrická energie bude pocházet převážně ze solárních a větrných elektráren využívajících místní obnovitelné zdroje. Projekt je plánován na šest let.

„Odpovědnost za omezování změny klimatu společně nese jak politická, tak ekonomická sféra, i celá společnost. Naším dlouhodobým cílem je klimaticky neutrální mobilita pro všechny. A v rámci projektu Astypalaia zjistíme, jak lze tuto vizi realizovat již dnes. E-mobilita a inteligentní služby zvýší kvalitu života a současně přispějí k budoucnosti s neutrální bilancí emisí CO2,“ říká k projektu předseda představenstva koncernu Volkswagen Herbert Diess.

reklama

Ostrov Astypalaia

Předseda řecké vlády Kyriakos Mitsotakis řekl při podepsání smlouvy o příslušném záměru: „Jsem pevně přesvědčen o přínosech takových partnerství. Samotné vlády nedokážou splnit všechna očekávání a soukromý sektor nemá odpovědi na všechny otázky.”


„Proto je tento ambiciózní projekt výsledkem těsného partnerství mezi řeckým státem a koncernem Volkswagen, který si jako globální lídr automobilového průmysl stanovil cíl dosáhnout do roku 2050 klimatické neutrality pro kompletní portfolio vyráběných vozidel i veškeré své aktivity. Volkswagen se nyní spojuje s evropským národem, který prochází rozsáhlou transformací,“ dodal řecký premiér.

„Dnes je velký den pro Astypalaiu, Dodekany, Egejské moře a celé Řecko. Dnes v naší zemi spouštíme první projekt ‚Smart Green Island‘, a vytyčujeme tak milník pro budoucnost naší země,” říká k projektu náměstek řeckého ministra zahraničí Konstantinos Fragogiannis.

„Elektrická mobilita a komplexní plán ekologických a trvale udržitelných opatření výrazně zlepší každodenní život obyvatel ostrova. Společně se zcela novým systémem místní dopravy proměníme progresivní nápady v realitu. Řecko dnes ukazuje, že je připraveno na průkopnické a inovativní investice, které jsou vzorem pro další vývoj a posouvají společnost na novou úroveň v oblastech síťového propojení, inteligentní trvalé udržitelnosti a uživatelské přívětivosti,“ dodává Fragogiannis.


Ostrov Astypalaia bude prvním elektromobilním ostrovem

Základem projektu bude zcela nový, velmi moderní dopravní systém se službami pro chytrou mobilitu, mezi něž patří celoroční služba sdílení jízd elektromobilem, která zvýší atraktivitu dnes ještě velmi omezené autobusové dopravy.

Společně s lokálními partnery se část tradičního sektoru pronajímání automobilů přemění na sdílení vozidel, které kromě elektromobilů nabídne také elektrické skútry koncernové značky Seat a elektricky poháněná jízdní kola.

Již tímto krokem se vozový park na ostrově výrazně zmenší. Celkem má být 1500 vozidel se spalovacím motorem nahrazeno 1000 elektromobily. Volkswagen spouští s uvedením nové rodiny elektromobilů ID. na trh rozsáhlou elektrickou ofenzivu. Kromě kompaktního modelu ID.3 a SUV ID.4 plánuje pro příští roky mnoho dalších modelů.


Volkswagen ID.3

Také užitková vozidla, používaná místními firmami, a automobily ve službách úřadů a veřejných institucí od policejních vozů přes sanitní vozidla až po vozový park veřejného sektoru čeká elektrifikace. Volkswagen navíc na celém ostrově nainstaluje nástěnné nabíječky Elli, aby byla zajištěna rozsáhlá nabíjecí infrastruktura.

Projekt slouží jako podrobný plán pro realizaci strategie dekarbonizace koncernu Volkswagen, a proto má silnou podporu nezávislého poradního sboru koncernu pro otázky trvalé udržitelnosti.

„Změna klimatu ohrožuje existenci lidstva. E-mobilita přispěje ve spojení s energiemi z obnovitelných zdrojů k minimalizaci nejhorších projevů změny klimatu. Jak řekl Aristoteles: ‚V našich nejtemnějších chvílích se musíme soustředit na to, abychom viděli světlo.‘ Projekt Astypalaia je světlem ve tmě a přispěje k realizaci čisté mobility budoucnosti,“ říká členka poradního sboru pro trvalou udržitelnost a bývalá ředitelka Úřadu pro dopravu a kvalitu ovzduší americké Agentury pro ochranu životního prostředí EPA (Environmental Protection Agency) Margo T. Ogeová.

reklama

Astypalaia je ostrovem v jižní části Egejského moře. S plochou cca 100 kilometrů čtverečních je porovnatelný například s německým ostrovem Sylt.  Na ostrově žije cca 1300 obyvatel a každý rok jej navštíví 72 000 turistů.

Ostrov Astypalaia v současnosti nabízí jen velmi omezenou veřejnou dopravu dvěma autobusy, které dopravně obsluhují pouze malou část ostrova. Dosud pokrývají spotřebu energie téměř výhradně fosilní zdroje. V budoucnosti sehraje ostrov roli průkopníka trvale udržitelného cestovního ruchu. Zásadním pilířem je přitom přechod na trvale udržitelnou mobilitu. Řecká republika tuto transformaci podporuje v rámci svých národních energetických a klimatických plánů.


Ostrov Astypalaia

Koncern Volkswagen se hlásí k cílům Pařížské klimatické dohody. Koncern usiluje o dosažení klimatické neutrality do roku 2050 a za tím účelem vypracoval trvale udržitelnou strategii „goTOzero“. Základem této strategie je největší elektrická ofenziva v automobilovém průmyslu.

reklama

Koncern v příštích pěti letech investuje 33 miliard eur do elektromobility a do roku 2029 uvede na trh 75 nových elektricky poháněných modelů.

Jedním z prvních modelů je kompaktní elektromobil ID.3, uvedený nedávno na trh. Projekt Astypalaia je součástí strategie „goTOzero“ a poslouží jako vzor pro dekarbonizaci mobility. V rámci koncernu Volkswagen se na něm bude podílet větší počet značek – mimo jiné Volkswagen, Seat, Volkswagen Užitkové vozy, poskytovatel služeb pro nabíjení a zásobování elektrickou energií Elli a společnost UMI Urban Mobility International se službou „We Share“.


Napište váš názor

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Využíváme Akismet k redukci spamu. Zjistěte více.

Přidat na Seznam.cz
Nahoru