Menu

Co je nového?

Hodinky Bohematic Minor – pocta legendárnímu vozu Aero Minor Sport

Sdílení
Foto: Bohematic

Sportovně zaměřený model hodinek Bohematic Minor odkazuje na silný český příběh a je poctou závodníkům a slavnému českému automobilu Aero Minor Sport, který v roce 1949 vyhrál legendární závod 24 hodin Le Mans.

reklama

Bohatá hodinářská tradice v českých zemích nevznikla náhodou — už v devatenáctém a na začátku dvacátého století jí přímo sekundoval duch doby. Hodinářství je totiž řemeslo, které v sobě spojuje umění a design s použitím přesných strojírenských technologií. Tedy ta odvětví, ve kterých jsme za Rakouska-Uherska a První republiky dosahovali mezinárodního věhlasu. A tolik se na tom naštěstí nezměnilo ani za časů komunismu.


Dnes, mnoho let po jeho pádu, jsou český design, typografie a přesné strojírenství zaslouženě zpět ve světové špičce. A duch doby tak našemu hodinářství přeje znovu.

reklama

Skupina lidí, tvořená osvíceným investorem, prvotřídními designéry a mechaniky, v Novém Městě nad Metují začala výrobu unikátních malosériových hodinek značky Bohematic, aby designem a technologiemi jednadvacátého století navázali na to nejlepší z těch minulých.

Celý příběh začal setkáním investora Josefa Zajíčka s designéry Michalem Froňkem a Janem Němečkem v libeňském studiu Olgoj Chorchoj. Ze společné vášně pro techniku, řemeslnou zručnost a staré závodní automobily se zrodil nápad na projekt, který by české hodinářské umění vrátil tam, kam historicky patří. A výsledkem je právě Bohematic – koncept hodinek vystavěný na precizní manufakturní výrobě a nadčasových tvarech.


Model Minor je poctou historii

Bohematic Minor

Hodinky série Minor jsou poctou legendárnímu českému automobilu Aero Minor Sport a závodníkům, kteří s ním v roce 1949 vyhráli legendární závod 24 hodin Le Mans. Hodinky Bohematic Minor jsou v mnoha detailech vizuálně spjaty s tímto velmi úspěšným závodním vozem. Mají originálně tvarované lehké titanové pouzdro s ergonomickým tvarem nožek a otočnou lunetu.

Grafika číselníku a tvar ruček připomínají přístroje palubní desky, v korunce ožívá ozubení převodovky, rotor automatického nátahu cituje geometrii disku kola.

Hodinky Bohematic Minor

Pohled do soukolí manufakturního strojku umožňuje nejen víko s průhledem, ale i unikátně perforovaný číselník. Dva reliéfní subčíselníky a minutová stupnice jsou ručně vsazeny, třetí subčíselník je vyznačen luminiscenčními indexy v rastru perforace. Komplikace kalibru byly voleny s respektem k hlavním atributům této sportovní série, kterými jsou rychlost a vytrvalost. Precizním detailem hodinek je i skeletovaný datový věnec. Ručně šitý kožený pásek z ateliéru Ondřeje Šímy s velkými otvory doplňuje celý emotivní zážitek z tohoto modelu.

reklama

„Když jsme pro značku Bohematic hledali silné příběhy z historie českého průmyslu, tak nás jako fanoušky techniky, řemeslné zručnosti a starých závodních automobilů téměř okamžitě napadlo spojení s historií tohoto legendárního vozu a jeho pilotů,“ říká Josef Zajíček, CEO a investor značky Bohematic, a dodává: „Hodinky Minor měly být původně naším prvním modelem, ale vzhledem k náročnému ladění jejich komplikované výroby je uvádíme na trh až nyní. Výsledek, věříme, stojí za to, a snad by s ním byli spokojeni i sami piloti vozu Aero Minor Sport, kterým se komunistický režim za jejich famózní úspěch v závodě 24 hodin Le Mans odvděčil zabavením veškerého majetku, odsouzením do vězení za špionáž a vlastizradu a prací v jáchymovských dolech. Rádi bychom, aby se na tento a další jim podobné silné lidské příběhy ovlivněné totalitními režimy nikdy nezapomnělo, a proto z každého prodaného kusu hodinek Minor věnujeme neziskové organizaci Post Bellum, která spravuje sbírku Paměť národa, částku 1949 korun připomínající rok vítězství v Le Mans na její podporu a činnost.“

„Chronografem Minor chceme připomenout slávu české techniky a zapomenuté hrdinství tehdejších pilotů tohoto slavného československého doutníku Otty Krattnera a Františka Sutnara. Tohle auto a příběh lidí kolem něj by si určitě zasloužily vlastní film,” říká Art Director značky Bohematic Michal Froněk.

„Perforovaný číselník hodinek odkazuje k dírám v kapotáži, které museli piloti během vytrvalostního závodu v horkém dni do auta udělat, aby se ochladil dvouválcový motor. Naši hodináři vymysleli, že by se to dalo udělat leptáním. Vzniklo tak 2200 otvorů, které jsou různě velké, a vizuálně zajímavě se tak odkrývá vnitřek hodinek,“ doplňuje Froněk.


Hodinky Bohematic Minor

Chronograf Minor má zajímavou “komplikaci” zvanou flyback. Ta byla zvolena v souvislosti se závodnickým DNA hodinek.

Funkce Flyback umožňuje jedním stisknutím resetovacího tlačítka současně zastavit a resetovat stopky. Můžete tak například měřit jednotlivá kola na závodním okruhu při tréninku či závodě.

Hodinky mají otočnou lunetu s luminiscenčními indexy, které jsou zapracované přímo do lunety s použitím nejkvalitnějšího luminiscenčního materiálu – Super-LumiNova.

reklama

Majitel hodinek Minor má možnost vyjít z navržených variant modelů a zároveň si své hodinky do značné míry individualizovat. Kromě vlastních barevných kombinací číselníku si zákazníci mohou navrhnout potisk, nebo personalizaci číselníku pomocí kontrastního vyplnění (zakápnutí) otvorů do nějakého obrazce, potisk safírového zadního víka (standardně silueta vozu Aero Minor), personalizovanou sekundovou ručku s monogramem nebo jiným ornamentem (standardně silueta auta Aero Minor) nebo gravírováním na korunce (standardně logo Bohematic).


Bohematic Minor

Model Minor se vyrábí ve čtyřech různých variantách odkazujících na legendární automobilové závody Le Mans Blue, Spa Grey, Indy Sunburn a Monaco Black. Cena hodinek je 148 000 Kč a může se dále lišit dle úrovně a náročnosti individualizace.

reklama

Předloha Aero Minor Sport

Na zkráceném podvozku modelu Aero Minor II vznikl v roce 1949 závodní vůz s označením Sport. V Letově vyrobili dva prototypy přímo určené pro legendární závod v Le Mans, kterého se oba speciály ve třídě do 750 cm3 fenomenálně zúčastnily.


Hodinky Bohematic Minor

Duralový doutníkový vůz poháněný dvouválcovým motorem, osazeným karburátory Amal, o objemu 744 cm3 se pyšní výkonem 28 koní při 4500 otáčkách. S padesáti litry paliva v nádrži umístěné za sedadlem řidiče váží 465 kg.

Jezdci Otto Krattner a František Sutnar, kteří ve slavné čtyřiadvacetihodinovce závodili s číslem 58, se umístili podle tzv. koeficientu výkonnosti na celkovém 2. místě za dvanáctiválcovým vozem Ferrari. 2391 ujetých kilometrů a průměrná rychlost 99,664 km/h byly absolutně nejlepším výkonem v jejich třídě do 750 cm3.

V roce 2018 byl založen spolek Le Mans Redux, který se snaží propagovat československý průmysl a design. Spoluzakladateli jsou Josef Zajíček, Michal Froněk a Jan Němeček. Spolek se stal vlastníkem legendárního závoďáku Aero Minor Sport, který jeho členové zrenovovali a vrátili zpět na závodní okruhy. Vrcholným okamžikem bude účast v závodech Le Mans Classic v červenci 2021.


Hodinky Bohematic Minor

ModelBohematic Minor
DesignStudio Olgoj Chorchoj
StrojekMechanický – automatický nátah
VýrobceLa Joux-Perret (Švýcarsko)
Rezerva chodu55 hodin
Vodotěsnost10 ATM (potápění bez přístroje)
Pouzdrotryskaný titan, průměr 44 mm, výška 15 mm
Sklosférické safírové, antireflexní
Číselníkperforovaný 2200 otvory, které umožňují pohled do kalibru a na skeletovaný datový věnec
Ručičkyfrézované, luminiscenční
Řemínekkožený – 22/18 mm
Spona18 mm
Cenaod 148 000 Kč

Napište váš názor

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Využíváme Akismet k redukci spamu. Zjistěte více.

Přidat na Seznam.cz
Nahoru