Menu

Co je nového?

Hra o trůny na obrazovkách počítače? Nejlepších 5 her ze Západozemí

Sdílení
Foto: Feral Interactive, Nerial, Paradox Development Studio, TaleWorlds Entertainment, Telltale

Sedm království, sedm her. Takový byl původní symbolický plán, když jsem dával dohromady seznam těch nejlepších her podle G. R. R. Martinova bestselleru Píseň ledu a ohně, respektive nesmírně populárního televizního seriálu Hra o trůny. Jenže jsem narazil na menší problém – her ze Západozemí je žalostně málo, a těch dobrých pomalu míň než živých Starků. Výsledkem je tedy aspoň pětice velmi solidních herních zážitků, kterými si můžete proložit sledování poslední sezóny seriálu.

reklama

Reigns: Game of Thrones

Koncept Reigns, kde akorát celou dobu taháte kartičky doleva nebo doprava jako na Tinderu, na první pohled vypadá jako pěkná blbina nevhodná pro epický rozmach Martinova světa. Jenže zároveň činíte důležitá rozhodnutí ve prospěch svého království, umíráte a zkoušíte to znovu, znovu a znovu… To už zní jako něco, co by Trůnům mohlo sednout. A taky že sedne.

Na poněkud vychrtlou kostru původních her je tentokrát nabalen celkem solidní příběh vyprávěný skrz ohnivé vize kněžky Melisandre a fanoušci univerza určitě ocení příležitost si, byť dost zjednodušeně, vyzkoušet, jaké by to bylo, kdyby na trůn usedli třeba Tyrion Lannister nebo Sansa Stark. Milá jednohubka na mobil.

Game of Thrones: Season 1

Příběhová adventura s rodem Forresterů sice nepatří k úplnému vrcholu tvorby studia Telltale (tam bych s dovolením vystavil The Wolf Among Us), ale rozhodně to není ani žádný průšvih.

reklama

Jak už tak bývá u Telltale zvykem, vaše volby jsou spíš iluzorní, než že by měly opravdový dopad – ale hra to vynahrazuje velmi povedenou atmosférou a slušným příběhem.

Je skvělé, že navštívíte všechny možné lokality: jedna dcerka je v Králově přístavišti, jeden synáček zase v exilu v Essosu, podíváte se i na Zeď a samozřejmě do centra dění, na sever pod tvrdou vládou rodu Boltonů. A kdo dohrál aspoň první epizodu, ten ví, že se hra neštítí martinovsky šokujících momentů.


Medieval II: Total War – mód Game of Thrones

Mód Game of Thrones pro strategii Medieval II: Total War dokazuje, že oficiální licence není všechno. Studio Telltale mělo k dispozici skutečné herce ze seriálu, autorům módu chybějí dokonce i některé modely či portréty jednotek – a stejně si stojím za tím, že třetí místo patří fanouškovské strategické modifikaci, nikoliv adventuře.

Ačkoliv druhý Medieval není nejmladší hra, pořád ještě dokáže vykouzlit dokonalé momenty. Když se jízda Robba Starka s ocelovým řinčením vklíní do jednotky vedené Jaimem Lannisterem, když pak Mladý vlk zkosí Králokata, když Starkové stojící proti nesmírné lví přesile statečnou ztečí dobydou Lannisport… Člověku to skoro vyžene z hlavy nemilé události provázející svatbu Edmura Tullyho.

Mount & Blade: Warband – módy A World of Ice and Fire a A Clash of Kings

Dobře, tohle je trošku podvádění, ale starý dobrý Warband si dvě zmínky najednou prostě zaslouží. Oba zmiňované módy jsem zkoušel, i když opravdu velký kusanec svého času jsem věnoval pouze A Clash of Kings. Ale A World of Ice and Fire vypadá taky skvěle, zvlášť proto, že je ochotný vás vést za ruku pomocí konkrétní příběhové linky.

reklama

Oba módy vám každopádně umožní jezdit po Západozemí se svou vlastní bandou zabijáků, potkávat důležité postavy známé z knih i seriálu a postupně se z nicky vypracovat až na lorda a jednoho z klíčových politických činitelů v celém království.

A během toho si pěkně osobně zabojujete ze hřbetu svého oře. Nikdy nevíte, kdy vás překvapí vaše vlastní epická Černovoda.


Crusader Kings II – A Game of Thrones

Nikdo jiný snad ani zvítězit nemohl. I poslední pomyslný stupeň vítězů obsazuje extrémně povedená modifikace, tentokrát pro velkolepou strategii Crusader Kings II. Právě simulace středověkého vládce od studia Paradox je totiž tou úplně nejlepší platformou, na které lze vystavět hru z univerza Písně ledu a ohně.

V Crusader Kings II jsou na denním pořádky pletichy, zrady, války, politické sňatky, vraždy, souboje, dynastické spory – ano, dokonce i incest. Tím pádem dává dokonalý smysl celou hru prostě vzít a překlopit do Západozemí, což je přesně to, co dělá mód A Game of Thrones.

Nejde ale jen o to, že by se ze Stockholmu udělal Zimohrad a z Říma Královo přístaviště. Je tu i plno nových mechanik (například napínavé duely mezi jednotlivými lídry) a příběhových událostí, což všechno dohromady tvoří ideální prostředí pro nekonečné scénáře „co kdyby“. Co kdyby Robertova rebelie neuspěla? Co kdyby se Renly a Stannis spojili? Je to jen na vás a na mnohdy pěkně vychytralé umělé inteligenci.


Nejlepší zombie hry všech dob: Která vás bavila nejvíc?


Na Železném trůně může sedět jenom jeden, ale jak víme ze Hry o trůny, králů může být jako rohlíků na krámě, takže pokud máte vlastního favorita, kterého jsem v seznamu opomněl, podělte se o něj v komentářích.

reklama


A komu zde chybí některá z oficiálních her, například akční RPG Game of Thrones nebo strategie A Game of Thrones: Genesis, tomu doporučím, aby si je zahrál. Myslím, že vám hodně rychle chybět přestanou.


Napište váš názor

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Využíváme Akismet k redukci spamu. Zjistěte více.

Přidat na Seznam.cz
Nahoru