Menu

Co je nového?

Tajemství poznávacích značek: Indie

Sdílení
Foto: Škoda Auto

Jak je řešen systém registračních značek v druhé nejlidnatější zemi světa? A proč mají auta v regionech Indie tři registrační značky? Odpovědi najdete v našem článku!

reklama

V dalším díle navštívíme v seriálu Tajemství poznávacích značek Indii, druhou nejlidnatější zemi na světě. Podle odhadů OSN v ní v roce 2018 žilo přes 1,3 miliardy lidí. Jak se s takovým množstvím lidí, potažmo dopravních prostředků zvládá vypořádat indický systém registračních značek? Řešení je, zdá se, jednoduché. Více znaků. Zatímco běžné české či britské registrační značky sestávají ze sedmi znaků, v Indii se obvykle používá znaků deset, z čehož čtyři jsou obvykle písmena a zbytek čísla.

První dva znaky indické registrační značky jsou písmena a označují spolkový stát nebo svazové teritorium. Těch má Indie celkem 36. Následující dvě čísla označují regionální dopravní úřad v rámci daného státu nebo teritoria, který dotyčnou registrační značku vydal.

Následuje jedno až tři písmena, která označují aktuální sérii RZ, a poslední čtyřčíslí je unikátní číselný kód dané značky. Posledním prvkem registrační značky je nápis IND na levé straně. Nad ním je vyobrazena ašókačakra (symbol, který se nachází také na indické vlajce) a pod ním je laserově vypálený PIN kód dané RZ.

reklama
Poznávací značka Indie

Některé státy a teritoria (např. svazové teritorium hlavního města Dillí) na RZ před označením série uvádí extra písmeno, které udává, o jaký typ vozu se jedná. Každý stát může používat vlastní značení, např. v Dillí takto rozlišují motorku, auto, elektromobil, vozidlo veřejné dopravy, tříkolové mototaxi (rikšu), taxi, pick-up a vozidlo z půjčovny.


Indické registrační značky mohou být vyvedeny v pěti různých barevných kombinacích. Registrační značky na soukromých vozech jsou psány černým písmem na bílém pozadí. Komerční vozy, např. taxi, autobusy nebo nákladní vozy, poznáte podle černého písma na žlutém pozadí. Žluté písmo na černém pozadí značí, že se jedná o vůz z autopůjčovny, bílé písmo na bledě modrém pozadí zase prozrazuje, že vůz náleží k nějaké zahraniční ambasádě nebo konzulátu.

Indie - poznávací značky

Posledním přírůstkem do rodiny indických registračních značek jsou značky, které jsou vyvedeny bílým písmem na zeleném pozadí a slouží k označení elektromobilů. Poté existuje ještě další, šestá podoba registrační značky, která je speciální a velmi exkluzivní. Má podobu zlatého státního znaku Indie na červeném pozadí. Pokud někdy uvidíte vůz s touto registrační značkou, pak jste narazili na vůz indického prezidenta nebo některého z guvernérů spolkových států a svazových teritorií.

reklama

Tajemství poznávacích značek: ČínaIndie nabízí kromě standardních registračních značek také značky na přání, i když možnosti zájemců jsou poměrně omezené – jediné, co si lze zvolit, je poslední čtyřčíslí a série RZ. K dispozici jsou pouze čísla, která ještě nikdy nebyla použita.

Od roku 2005 platí v Indii zákon o nových, zabezpečených RZ. Jeho implementace však je velmi pomalá a v některých spolkových státech dokonce ještě stále probíhá. Nové RZ mají speciální zabezpečení, aby se daly namontovat na auto a opět z něj sundat pouze za použití speciální techniky. Jakákoliv násilná manipulace má vést ke znehodnocení značky a zároveň znemožnit, aby byla na daný vůz instalována jiná RZ.

Dalším prvkem zabezpečení je třetí registrační značka – holografická nálepka, která se lepí na čelní sklo a obsahuje číslo RZ, číslo dopravního úřadu, který RZ vydal, číslo motoru, číslo karoserie a laserově vypálený PIN kód, který se nachází také na obou RZ. PIN kód je čitelný speciální laserovou kamerou a v kombinaci s nálepkou, která je nepřenosná a sundáním se znehodnotí, představuje jeden z hlavních prvků celého zabezpečení. Cílem je zlepšit ochranu vozů před odcizením a znemožnit zločincům využívat při své činnosti kradené registrační značky.


Indie - poznávací značky

Tajemství poznávacích značek: Rusko


Napište váš názor

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Využíváme Akismet k redukci spamu. Zjistěte více.

Přidat na Seznam.cz
Nahoru