Menu

Co je nového?

Jak být dobrým lovcem knih

Sdílení
Foto: Pexels

Ať už jste knihomol nebo jste se čtením sekli na Honzíkově cestě, občas se vám může stát, že budete shánět knihu, kterou v žádném knihkupectví nemají. Třeba jako dárek.

reklama

Může se vám zdát, že knihkupectví praskají ve švech, ale některé knihy zkrátka v prodeji nejsou. Buď jsou vyprodané, vydané před mnoha lety a dotisk je v nedohlednu, náklad byl příliš nízký nebo nakladatel nenašel vhodného distributora.


U starších titulů je vhodné se rozhlédnout po antikvariátech. Naštěstí v době internetu nemusíte obcházet jednotlivé obchody nebo po nich pátrat ve vyhledávači. Stačí zadat název knihy nebo jméno autora na webu muj-antikvariat.cz a ten vám prohledá stovky antikvariátů v Česku a dokonce i pár na Slovensku. Stejným způsobem můžete za příznivější ceny sehnat i nové knihy.

reklama


Pokud stále nemáte to, co jste chtěli, můžete samozřejmě zkusit do Googlu zadávat název knihy spolu se slovy „antikvariát, prodej, prodám…“. Větší šanci na úspěch ale dávají knižní a čtenářské servery, kde mohou uživatelé přímo v profilu knihy nabízet nebo poptávat její prodej. Mezi největší u nás patří Databazeknih.cz a CBDB.cz. Nezapomeňte se také rozhlédnout po velkých bazarech, jako jsou Sbazar.cz, Bazos.cz nebo Aukro.cz.


Co čte boháč Bill Gates? 5 jeho tipů na knihy roku


Jednou z poslední možností jak se k nedostatkové knize dostat je její elektronická verze. Mnoho literárních fanoušků přepisuje nebo skenuje celé knihy, které pak naleznete buď na serveru Ulozto.cz nebo na jiném webu, pokud budete opět správně používat Google (název knihy a slova „pdf, word, ke stažení…“).Můžete také zkusit hledání na webu městské knihovny. Vybrané tituly bez autorských práv jsou zde volně ke stažení. A pokud si chcete knihu pouze přečíst, dozvíte se, zda a kde je možné si ji vypůjčit.

reklama

V případě malonákladových/zájmových titulů je vhodné zkusit najít web nakladatele. Občas je kniha v prodeji pouze na jeho e-shopu a nikde jinde.

Při nákupu ale nezapomeňte na svoji soudnost. Některé antikvariáty by z vás nejradši sedřeli kůži a nabízí knihy za několikanásobně přemrštěné ceny. Porovnejte (třeba i u jiného titulu) cenu u konkurence.


Tak hodně štěstí!


V zajetí alkoholu: 5 knih, ze kterých můžete líh přímo pít


Komentáře (2)

  • Věra

    29. 11. 2022 - 19:29

    Já chodím do knihovny vlastně jenom kvůli chlapům. Vždy usednu do nějakého křesla, pozoruji co ten dotyčný čte a když jde třeba na záchod, tak mu napíšu nějaký vzkaz do knížky a potom jen sleduji jak se chová. Často jsou z toho chlapi úplně vedle.

    Odpovědět

Napište váš názor

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Využíváme Akismet k redukci spamu. Zjistěte více.

Přidat na Seznam.cz
Nahoru