Menu

Co je nového?

Jak dostat děti od mobilů a zpříjemnit jim čas strávený venku

Sdílení
Foto: Pexels, Pixabay

V dnešní době, kdy moderní technologie stále více lákají děti do virtuálních světů, se pohodlí domova stává neodolatelným prostředím pro trávení času. Lékaři pak ale často varují před nedostatkem pohybu a mizivému pobytu dětí na čerstvém vzduchu, který se doporučuje nejen kvůli fyzickému zdraví, ale také z důvodu celkového rozvoje a psychické pohody. Pojďme představit pár tipů, jak dětem pobyt venku zpříjemnit a posílit jejich vztah k přírodě.

reklama

Hrajte si a sportujte

Příchod jara přímo volá po opuštění domovů a trávení času venku. Konečně můžete děti přesvědčit, aby daly přednost pohybovým hrám namísto těch virtuálních.


Pokud máte zahradu, vybavte ji nejrůznějšími doplňky pro volnočasové aktivity, jako jsou pískoviště, trampolína, prolézačky a houpačky. Pro uschování výbavy snadno poslouží regály, které umístíte do garáže, sklepa nebo stodoly.

reklama

Nepostradatelným doplňkem jsou míče, které můžete mít i v bytě. Kopání, vybíjená, basketbal nebo jen házení, míčové hry zkrátka poskytnou dostatečný pohyb i zábavu kdekoli a komukoli.

Využít můžete také švihadlo nebo skákací gumu a v neposlední řadě se vám ratolest odvděčí za oblíbené kolo, odrážedlo nebo koloběžku.


Sportovat a hrát se dá kdekoli, na zahradě, v parku, v lese nebo na hřišti.


Práce na zahradě

Přizvěte děti k práci na zahradě. Zvláště ty menší se budou cítit užitečné a ty větší můžete motivovat budoucí sklizní vlastních produktů, s nimiž se pak mohou pochlubit kamarádům nebo na oblíbených sociálních sítích.

reklama

Zahradničení lze přizpůsobit všem věkovým kategoriím. Menší děti samozřejmě budou potřebovat vaši pomoc, ale lecco již zvládnou samy. Odstraňování plevele, hrabání suché trávy nebo zbytků listí dostane zcela jiný punc, když jim k tomu pořídíte vlastní kolečko, s nímž budou moci vše odvážet na kompost.

Zahradničení s dětmi

Zryjte menší záhon a nechte dítě, aby si na něm vyselo nebo vysadilo vlastní plodiny. Naučte ho správné péči, pletí a zalévání, zkrátka mu dejte úkol a s ním i možnost vlastní zodpovědnosti.


Vyrazte na výlet

Pokud budete chtít změnit prostředí, vyrazte na výlet. Ideální volnočasová aktivita, když nevíte, co o víkendu. Ukážete dětem nová místa, odpočinete si a když budete chtít zvýšit atraktivitu výletu, jeďte nejlépe vlakem. Děti získají zážitek navíc.

V turistických mapách nebo na webových stránkách naleznete různé tipy na výlety pro celou rodinu a pro děti všech věkových kategorií. Navštivte hrady, zámky, zoologické zahrady, vyhlídky, skály, skanzeny nebo si jen sbalte svačinu a pití a projděte se lesem. Můžete poslouchat zvuky, pozorovat zvířata nebo hrát slovní hry.

Aby děti pocítily motivaci, slibte jim při cestě nějakou třešničku na dortu v podobě návštěvy hřiště nebo třeba cukrárny.


Udělte si piknik

Pokud chcete vykouzlit dětem úsměv na rtech, uspořádejte piknik. Jídlo totiž vždycky chutná lépe venku na dece. Vytvořte malé občerstvení, vytvořte si posezení na zahradě nebo v parku a společně si vychutnejte dobré jídlo. Přibalit můžete třeba deskové hry a o zábavu nebude nouze.

reklama

Piknik

A pokud byste měli chuť na něco teplého, neváhejte rozdělat oheň a opéct buřty. V tomto případě vás neomezuje ani fakt, že nemáte zahradu. Místa poskytující vybavená ohniště se totiž zřizují i ve městech, takže opečený špekáček si může dopřát téměř kdokoli.


Vytvořte honbu za pokladem

Děti milují tajemství a výhry. Vymyslete pro ně bojovku s úkoly, na jejímž konci objeví poklad, a uvidíte, jak rády vyrazí ven. Začít můžete už doma nenápadným podstrčením záhadného dopisu s prvním úkolem. Pak už jen vytvořte další poutavé hádanky a výzvy, schovejte je v okolí domu, zajistěte nějaký zábavný nebo sladký poklad a vyrazte za dobrodružstvím.

reklama

Napište váš názor

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Využíváme Akismet k redukci spamu. Zjistěte více.

Přidat na Seznam.cz
Nahoru