Menu

Co je nového?

Chystáte obnovu zahrádkářského „vozového parku“? Tady jsou tipy, co při koupi zohlednit

Sdílení
Foto: Shutterstock, Robomow

Zima je za námi a příroda se již probouzí a hlásí se o své slovo. Těšíte se na čas strávený venku? Pokud chcete mít v létě na zahradě výstavní zelený koberec, pozornost byste trávníku měli věnovat už nyní. S každým povyskočením teploty na venkovním teploměru totiž povyskočí i stébla trávy. Pokud se chystáte na obměnu sekačky, budou se vám hodit naše tipy, na co při jejím výběru upnout pozornost.

reklama

Kvalita = základ úspěchu

Kvalita jednotlivých komponentů, jejich materiálu a zpracování, to je základní pravidlo, které asi nepřekvapí. Zárukou by měly být produkty od osvědčených výrobců, ty totiž musí procházet náročným testováním a na jejich výrobu jsou kladeny vysoké nároky. Za kvalitní stroj si sice trochu připlatíte, na druhou stranu je jeho životnost podstatně delší.


Nože a šíře sečení

Dobré je zaměřit se také na kvalitu a pevnost nožů. Ty nekvalitní totiž trávník spíše „okoušou“, než osekají a další úprava je pak nevyhnutelná. Pozornosti by neměla uniknout ani šíře sečení.

reklama

„Logicky, čím je záběr širší, tím se zkracuje doba samotného sekání. To je třeba důležitý parametr u robotických sekaček, stejně jako jejich schopnost přejíždět a sekat v různých zónách,“ říká Aleš Chrobok ze společnosti Robomow.

Nezanedbatelným údajem je také výkon motoru sekačky, čím vyšší, tím je práce rychlejší a snazší.


Přizpůsobte výběr konkrétní ploše i stavu zahrady

Při výběru správné sekačky je důležité znát zahradu, kde budete sekačku používat. Konkrétně tedy její velikost, sklon a množství případných překážek nebo třeba stromů. Obecně se doporučuje, že pro plochy o rozloze přesahující 3 500 m2 jsou ideální už traktůrky, menší obstarají elektrické, benzinové nebo robotické sekačky.


„Nezapomínejte zohlednit i stav zahrady,“ připomíná Aleš Chrobok a dodává: „Přerostlá tráva bude potřebovat silnější stroj bez ohledu na její množství. Zanedbaná zahrada pak bude vyžadovat péči v podobě přihnojení nebo dokonce provzdušnění. Tady mají výhodu robotické sekačky, které trávník průběžně ekologicky vyživují, protože posekanou trávu nesbírají do koše. Drobné kousky stébel nechávají naopak na trávníku, který tak přirozeně vyživují.“Užijte si zahrádkářkou sezónu a pokud hledáte stroj, který vám ušetří práci i čas, vyzkoušejte robotickou sekačku. Třeba oceníte i fakt týkající se sekaček společnosti Robomow, které mají nižší spotřebu, jsou téměř bezúdržbové a jsou vybaveny tichým módem. Dost už bylo kouře, hluku a zápachu!


Problém století? Boj o užitkovou vodu!Napište váš názor

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Využíváme Akismet k redukci spamu. Zjistěte více.

Přidat na Seznam.cz
Nahoru