Menu

Co je nového?

Jaké byly gangy v Birminghamu? Seriáloví Peaky Blinders se od těch skutečných pořádně liší

Sdílení
Foto: British Broadcasting Corporation

Jakoby Britové chtěli ukázat, že i oni mají bohaté dějiny organizovaného zločinu. Peaky Blinders, seriál o gangsterech v Birminghamu ve 20. letech minulého století, si za čtyři série našel mnoho fanoušků nejen na britských ostrovech. Jsou ale založeni na skutečných událostech?

reklama

Seriál minulý rok získal cenu BAFTA za nejlepší britské televizní drama (porazil i životopisný seriál o královně Alžbětě II. – The Crown). Pátou sérii by měli odvysílat v tomto roce, celkově má mít seriál sedm sérií. Proslýchá se, že poslední série by měla končit začátkem Druhé světové války. Na rozdíl od zmíněného seriálu The Crown nebo seriálu o drogových baronech Narcos jsou Peaky Blinders z velké časti smyšlení. Lídr gangu Thomas Shelby (herec s nejjemnějším obličejem na světě Cillian Murphy) a jeho rodina ve skutečnosti neexistovali.


Ale gang s tímto názvem ano, i když jinak a jinde, než je zobrazené v seriálu. „Jsou to kousky historie pomíchané dohromady,“ řekl historik Carl Chinn pro History West Midlands. V seriálu je tedy mnoho nepřesností, které se dostanou na povrch až po odvysílaní celé série a získaní si přízně diváků.

reklama

Peaky Blinders

Název Peaky Blinders je podle většiny odvozený od samotného vzhledu této skupiny, jejíž členové nosívali pod barety žiletky. Mnoho historiků vede ohledně názvu dohady právě kvůli tomu, že Peaky Blinders úřadovali v ulicích Birminghamu mezi lety 1880 až 1920, kdy si dokázali podmanit celé město, o které vedli každodenní boj.

Osobní žiletky přitom přišly do módy až roku 1895. Mnoho historiků vede boj, že název Peaky Blinders je odvozený z něčeho jiného než žiletek, které v době vzniku samotného gangu neexistovaly. „Je to mýtus. Neexistuje žádný důkaz, který by to podporoval,“ řekl Chinn.

Jméno gangu podle něj vychází ze stylových kšiltovkových čepic – bekovek (anglicky Peaked cap). A Blinder neznamená v birminghamském nářečí oslepit, ale spíše označit nebo reprezentovat.


Peaky Blinders

Zapomeňte na Game of Thrones! Tohle je 10 nejlepších seriálů současnosti


Napište váš názor

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Využíváme Akismet k redukci spamu. Zjistěte více.

Přidat na Seznam.cz
Nahoru